Chp, Fahrettin Koca hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeliha Aksaz Şahbaz, eski Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın şehir hastaneleri konusundaki itirafları hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu.

Yayınlanma:
Chp, Fahrettin Koca hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeliha Aksaz Şahbaz, eski Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın şehir hastaneleri itirafı hakkında suç duyurusunda bulunacak

Zeliha Aksaz Şahbaz, eski Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın şehir hastaneleri itirafı hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını Haber Ajansı'na açıkladı. Yeni Sağlık Bakanı Kemal Memişoğlu'nu CHP Genel Merkezi'ne davet eden Şahbaz, Fahrettin Koca’yla 2 defa görüşmemiz oldu. Kemal Memişoğlu’yla görüşmeyi planlıyoruz. Fakat daha önce biz Sağlık Bakanlığı'na iki kez ziyarete gittik. Bu defa Bakanı partimize bekliyoruz, kapımız açık. Tabii ki görüşmek istiyoruz dedi.

Sağlık hizmeti ticari bir metaya dönüştü

Fahrettin Koca'nın bakanlık dönemini başarısız olarak değerlendiren Şahbaz, Koca, halkımızın sağlığıyla övüneceği yerde 'şehir hastanelerinde milyonlarca insanımızın muayene olduğu ve tedavi olduğu yönünde övünerek adeta hasta garantili şehir hastanelerinin ne kadar çok hasta baktığıyla, halkımızın ne kadar hastalandığıyla' övünen Sağlık Bakanı olarak tarihe geçti. Bu nedenlerle de Fahrettin Koca’nın dönemini başarılı bir dönem olmadığını düşünüyoruz. Türkiye’nin sağlık sorunları, Sağlık Bakanı değişimiyle çözülmenin çok ötesine geçmiş durumdadır. 2003 yılında başlayan sağlıkta dönüşüm programıyla artık herkesin ulaşabileceği nitelikli sağlık hizmeti olmaktan çıkmış, ticari bir metaya dönüşmüş durumdadır dedi.

Bunlar mı dünyanın en iyi sağlık hizmetidir?

Sağlık Bakanı Kemal Memişoğlu'nun geçtiğimiz günlerde Rize'de yaptığı, Tabii ki Sayın Cumhurbaşkanı'mızın liderliğinde dünyanın en iyi sağlık hizmeti sunan ülkelerinden birisiyiz. Şehir hastaneleri Türkiye'nin hem gururu hem de sağlık hizmetlerinin odağı. Çok önemsiyoruz açıklamasını hatırlatan Şahbaz, şöyle konuştu:

Memişoğlu’nun açıklamalarını dikkatle takip ediyoruz. Öncelikle Türkiye’deki sağlık hizmetlerini Dünya’nın en iyisi olduğu kanısına nerden vardıklarını merak ediyorum. Dünya Sağlık Örgütü bir muayeneyi 20 dakika olarak tanımlarken ülkemizde bu 5 dakikaya hatta daha aşağıya indirildi. MHRS sisteminden bulunamayan randevular ve aylar süren tettik randevuları... Bunun sonucunda da tedaviye ulaşamadığı için, sağlık hizmetine ulaşamadığı için, sağlığını kaybeden uzamış vakalar ve hayatını kaybeden vatandaşlarımız var. Bunlar mı dünyanın en iyi sağlık hizmetidir? Bulunamayan ilaçlar, piyasadan çekilen ilaçlar, ilaç bulunsa da yüksek katkı payları nedeniyle halkımızın ödemek zorunda kaldığı yaşadığı mağduriyetler... Sağlıkta yaşanan şiddet olgusu, mesai ücretlerini alamayan sağlık çalışanlarımız... 120 bini aşan beyaz kod uyarısıyla mı biz bu kadar tırmanan sağlıkta şiddetle mi en iyi sağlık hizmetini mi veriyoruz dünyada? Bunları sorgulamak gerekiyor.

Bakanı CHP'ye davet etti

Zeliha Aksaz Şahbaz, bakan Memişoğlu'nu CHP'ye davet ederek, Fahrettin Koca ile 2 defa görüşmemiz oldu. Kemal Memişoğlu’yla görüşmeyi planlıyoruz. Fakat daha önce biz Sağlık Bakanlığına iki kez ziyarete gittik. Bu defa bakanı partimize bekliyoruz, kapımız açık. Tabii ki görüşmek istiyoruz diye konuştu.