Seyahat bağımlılığı, kaçış yöntemi olarak görülebilir

Sosyal medyada gösterilen lüks yaşam tarzı, farklı ülkelere seyahat etmek ve farklı aktiviteler yapmak gibi görünen mutluluk, bazıları için içsel değişim isteğini yansıtırken, diğerleri için zihinsel sağlık sorunlarının işareti olabilir.

Yayınlanma:
Seyahat bağımlılığı, kaçış yöntemi olarak görülebilir

İnsanoğlu ve Keşfetme Tutkusu

İnsanoğlu tarih boyunca keşfetmeyi sevmiştir. Seyahat; ticaret, mutfak lezzetleri, kültürel eğitim ve hatta yeni bir başlangıç ​​için sonsuz fırsatlara sahiptir. Ancak çılgınca bir hızda seyahat etmek ve ülkeleri birbiri ardına ziyaret etme çılgınlığına kapılmak, egzotik tatilleri keşfetme kılığına girmiş bir tür kaçış olabilir.

Kaçışın Seyahate Dönüşmesi: Bir Uyarı İşareti

Kaçış, bir kişinin kendisini günlük rahatsızlıklardan uzaklaştırmak için bir aktiviteye veya rutine güvenmesidir. Göçebe olma ve sürekli seyahat etme arzusu, kişinin çözmek istemediği temel sorunlardan uzaklaştığının sinyalini verebilir. Kaçış, aşırı yeme, kıyamet kaydırma, dans etme, parti yapma gibi birçok biçimde ortaya çıkıyor ve hatta bazı çalışmalar sürekli televizyon izlemeyi anlatı aktarımı ve zihinsel kaçış olarak etiketliyor. Araştırmalar aynı zamanda kaçışı aşırı oyun oynama, kumar oynama ve kötü zihinsel sağlıkla da ilişkilendiriyor.

Seyahat ve Dromomanya

Seyahat ve kültürlerarası iletişim konusunda uzmanlaşmış sosyal psikolog Michael Brein, kaçışçıların dolaşma ihtiyacı anlamına gelen ve aşırı aktivitenin bir biçimi olabilen dromomanyak yaşam tarzına daha yatkın olduğuna inanıyor. Brein, Seyahat, yüz yüze gelmek ve zor durumlarla uğraşmak istemeyen insanlara kesinlikle hitap edebilir diyor. Seyahat ederken çok bağımsız olduğunuz ve evinizde yaşayabileceğiniz kişiler arası zorluklarla veya sorunlu ilişkilerle uğraşmak zorunda kalmadığınız için, bunun da çekiciliğin bir parçası olduğunu düşünüyorum.

Seyahat Bağımlılık Yapabilir

Bir ödül sistemi olarak bağımlılık beyni etkiler. Beyindeki zevk devreleri aşırı yüklendiğinde doğal olarak bağımlılık ortaya çıkar. Zevk ve hafızayla ilişkili “iyi hissetme” nörotransmiteri olan dopamin, beyni aşırı ilaç kullanımı veya zevk üreten uyaranlara aşırı maruz kalma ile beyindeki ödül devresi adapte olur ve dopamine karşı daha az duyarlı hale gelir. Bu artan tolerans nedeniyle, benzer, zevkli sonuçlara ulaşmak için bağımlılık yaratan maddeye veya davranışa daha fazla ihtiyaç duyulur. Seyahat kontrollü bir madde olmasa da jet sosyeteyi yoğun güzellik seviyelerine maruz bırakabilir ve bu da beynin dopaminle beslenen ödül ağını aydınlatır. Limbik ödül sistemi güzelliği işler ve beynin zevki düzenleyen ödül devresini içerir.

Seyahatin Olumlu Yönleri ve Deneyimler

Seyahat bağımlılığı insanların sorunlarından kaçınmasının bir yolu olabilir ancak seyahat aynı zamanda keşfetmenin, dünya görüşlerini genişletmenin ve doğaya olan takdiri artırmanın da bir yoludur. Seyahat özgürleştiricidir ve maceraperestleri kültürel çeşitlilikle tanıştırabilir ve eğitici deneyimler yaratabilir. Brein, Başarılı bir gezgin olmak, öğrenme teorisi açısından çok ödüllendirici diyor. “Kendinizi iyi hissetmenin en hızlı yolu seyahat etmek, diğer insanlarla tanışmak ve deneyimleri paylaşmaktır […]. Yani bu çok bağımlılık yapıyor.