Otomobillerdeki Yakıt Göstergesindeki Üçgen Okun Bilinmeyen Fonksiyonu Ortaya Çıktı

Otomobillerde sıkça rastlanan ve sürüş panelinde bulunan üçgen işareti, sürücülere güvenli sürüş konusunda uyarılarda bulunuyor. Bu detay, sürücülerin dikkatini çekerek güvenliği arttırıyor.

Yayınlanma:
Otomobillerdeki Yakıt Göstergesindeki Üçgen Okun Bilinmeyen Fonksiyonu Ortaya Çıktı

Yeni Nesil Otomobiller Uçak Kokpitlerini Andırıyor

Yeni nesil otomobiller, karışık gösterge ve panelleri ile adeta uçak kokpitlerini anımsatıyor. Günlük kullanımda sıklıkla başvurulan ifadelerin yanı sıra, bazı zaman otomobillerde yer alan ancak sürücülerin de dahil kimsenin bilmediği ifadelerin ne anlama geldiğini merak ettiniz mi?

Üçgen Şeklindeki Ok İşareti Bu Anlama Geliyor

Özellikle yakıt göstergesinin yanında yer alan üçgen işareti, süs olsun diye tasarlanmış bir ifade değil. Bu işaret, otomobilinizin yakıt deposunun aracın hangi tarafında yer aldığını gösteriyor. Başlangıçta önemsiz duran bu detay, özellikle trafiğin tehlikeli olabileceği durumlarda anlık verilen kararlar ile sürüş güvenliğini daha sağlıklı hale getirmek için tasarlanmış.

Trafik Her Ülkede Farklı Yönden Akmakta

Dünyada trafik, her ülkeye aynı şeritten akmamakta. Örneğin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve İngiltere dahil olmak üzere birçok ülke, trafiği soldan yürütmekte. Dünyada 165 ülkede trafik sağdan, 75 ülkede ise soldan akmakta. Bu durum otomobil sürücüleri tarafından karışıklıkların ve kazaların önlenmesi amacıyla ek tedbirler alınmasına neden olmakta.