Dünyanın En Tehlikeli Bitkisi: Dokunulduğunda Acıyla Kusma Hissi Uyandıran Bitki

Dünyanın en tehlikeli bitkilerinden biri olan cimpi cimpi bitkisi, dokunduğu kişiye acı vererek hayatını zorlaştırıyor ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Yayınlanma:
Dünyanın En Tehlikeli Bitkisi: Dokunulduğunda Acıyla Kusma Hissi Uyandıran Bitki

Cimpi Cimpi Bitkisi: Dendrocnide Moroides

Cimpi cimpi olarak bilinen, bilimsel adı ise Dendrocnide moroides olan bu bitkinin yapraklarına ya da dikenli gövdesine dokunacak olursanız, acı içerisinde kusabilirsiniz. Dünyanın en tehlikeli bitkilerinden biri olarak kabul edilen cimpi cimpi bitkisi genellikle Avustralya'nın yağmur ormanlarında bulunmaktadır. Kalp şeklindeki zehirli yaprakları ile tanınan bu tür, kendisine yiyebilecek şekilde evrimleşen bazı kuş türleri için gıda kaynağı olsa da, dokunan insanların hayatını adeta cehenneme çevirmesiyle ünlü.

Cimpi cimpinin yaprak, sap ve meyvelerinde bulunan moroidin adlı toksin, bitkinin her yerinde bulunan mikroskobik tüylerde yer alır. Bitkinin herhangi bir kısmı ciltle temas ettiğinde, bu tüyler deriye saplanır ve zehirli kimyasal moroidini bırakır. Ne yazık ki, bu tüyler deri altında uzun süre kalabilir, kırılıp yerleşebilir ve sürekli bir ağrıya neden olabilir. ARAŞTIRMACILARIN KABUSU OLDU

Bitkiyi araştırmaya çalışan bilim insanları da bu zararlı özellikler nedeniyle büyük zorluklar çekmektedir. Güvenli kıyafetler ve eldivenler ile yaptıkları çalışmalarda bile, ufacık temaslar büyük sorunları beraberinde getirebilmektedir. Cimpi cimpileri araştıran bilim insanları birçok sefer burun kanaması, istemsiz ve sürekli hapşırma gibi semptomlardan şikayetçi olmuşlardır.

Üstelik bitkinin iğne ve kılsı yapılarından geçen nörotoksinin etkisi günler ila aylar arasında değişen bir süre boyunca devam edebilmektedir. Temas edilen bölgede kırmızı noktacıklar da belirebilmektedir. Bitkiye sadece dokunmakla aldığınız nörotoksin miktarı, bir insanı, bir köpeği ve bir atı kolaylıkla öldürebilecek miktarda!

TUVALET KAĞIDI OLARAK KULLANANLAR HAYATINI KAYBETTİ

Bitkinin etkisi öylesine güçlü ve neden olduğu acı öylesine dayanılmaz ki, tarihte bazı insanlara şaka olsun diye tuvalet kağıdı olarak verilen bu bitkinin, acı nedeniyle şaka kurbanlarını öldürdüğü bile iddia edilmektedir. Efsaneler ve raporlar arasında bitkiyle temasa geçen atın acıya dayanamayarak bir tepeden aşağı atladığı ve bir polis görevlisinin de acıya dayanamayarak intihar ettiği de bulunmaktadır. Gerçekten de hiç şakası olan bir bitki değil.