Aile Hekimlerinin Yetkileri Genişletildi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kronik Hepatit B ve D, diyabet ve kardiyoloji ilaçlarının artık aile hekimlerince reçete edilebileceğini duyurdu.

Yayınlanma:
Aile Hekimlerinin Yetkileri Genişletildi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kronik Hepatit B, Hepatit D, diyabet ve kardiyoloji ilaçlarının aile hekimleri tarafından yazılabileceğini duyurdu.

Bu yeni düzenleme, hastanelerde sıra beklemeksizin ilaç alabilme imkanı sunacak. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı'nda düzenlenen Sosyal Güvenlik Haftası Buluşması programında konuşan Bakan Işıkhan, SGK personeli ve sosyal güvenlik alanında çalışanların Sosyal Güvenlik Haftası'nı kutladı. Türkiye'nin, herkes için sağlık ilkesine dayalı güçlü bir sosyal güvenlik sistemine sahip olduğunu vurgulayan Işıkhan, sağlık hizmetlerinde teknolojik desteklerle daha kapsamlı bir sistem oluşturmayı amaçladıklarını belirtti.

Vatandaşların en kaliteli sağlık hizmetlerine ulaşmalarını hedeflediklerini dile getiren Işıkhan, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) kapsamında hastanelere yapılan ödemeleri %50 ila %75 arasında artırdıklarını açıkladı. Ayrıca, uzaktan hasta değerlendirme hizmetlerinin geri ödeme kapsamına alındığını ve afetlerde yaralananların fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerine erişim sürelerinin uzatıldığını belirtti.

Işıkhan, genel sağlık sigortalılarının ilaçlara erişimini kolaylaştırmak amacıyla birçok düzenleme yaptıklarını belirtti. Geri ödeme listesine son bir yılda 128'i kanser ilacı olmak üzere toplam 570 yeni ilaç eklediklerini ve geri ödeme listesinde toplam 8.457 ilacın bulunduğunu belirtti.

Akılcı ilaç kullanımı ve alternatif tedavi seçenekleriyle yıllık 3,2 milyar lira tasarruf sağladıklarını ifade eden Işıkhan, sağlık hizmetlerinin tüm vatandaşlara eşit, etkin ve kaliteli bir şekilde sunulmasının öncelikli hedefleri olduğunu vurguladı.

Aile Hekimlerinin İlaç Yazma Yetkisi Genişletiliyor

Aile hekimlerinin reçete edebileceği ilaç sayısının artırılacağını belirten Işıkhan, yaklaşık 2 milyon vatandaşın bu düzenlemeden faydalanabileceğini söyledi. Kronik Hepatit B, Hepatit D, diyabet ve kardiyoloji alanında kullanılan ilaçların artık aile hekimleri tarafından yazılabileceğini açıkladı. Mevcut durumda hekimler tarafından en fazla 3 aylık ilaç reçete edilebilirken, yeni düzenleme ile raporu düzenleyen hekim tarafından bir yıla kadar ilaç reçete edilebilecek. Hastalar, bu süre zarfında 3'er aylık dozda ilaçlarını sözleşmeli eczanelerden temin edebilecekler.

İlaç Yazma Yetkisi Genişletiliyor

Bu yeni düzenleme hem hastanelerdeki yoğunluğu azaltacak hem de raporlu hastaların işini kolaylaştıracak. Aile hekimleri, kronik hastalıklar için daha geniş bir ilaç yazma yetkisine sahip olacak, böylece hastalar hastanelere gitmek zorunda kalmadan tedavilerini sürdürebilecekler.

Avantajlar

Detaylar

Hastanelerde Yoğunluğun Azalması

Aile hekimleri tarafından daha fazla ilaç yazılabilmesi

Kolay Erişim

Kronik hastaların hastanelere gitmeden ilaçlarını temin edebilmesi

Uzun Süreli Reçeteler

Raporlu hastalar için bir yıla kadar ilaç reçete edilebilmesi

Akılcı İlaç Kullanımı

Yıllık 3,2 milyar lira tasarruf

Eşit ve Kaliteli Sağlık Hizmeti

Tüm vatandaşlara kaliteli ve eşit sağlık hizmeti sunma hedefi

Aile hekimlerinin yetki alanının genişletilmesi, kronik hastalıklarla mücadele eden vatandaşlar için büyük bir kolaylık sağlayacak. Bu düzenleme, hastanelerdeki yoğunluğu azaltarak sağlık hizmetlerine erişimi daha etkin hale getirecek ve hastaların tedavi süreçlerini daha rahat yönetmelerine yardımcı olacak.