1 Milyar Dolarlık Boşanma Davası Gündemi Sarsıyor

Tarihte eşi benzeri görülmemiş bir boşanma gerçekleşti: 1 milyar dolar nakit ödeme ve 1.45 milyon dolar nafaka kararı verildi.

Yayınlanma:
1 Milyar Dolarlık Boşanma Davası Gündemi Sarsıyor

Güney Kore'de tarihi boşanma anlaşması

Güney Kore'de bir mahkeme, iş insanı Chey Tae-won'un eski eşi Roh So-young'a yaklaşık 1 milyar dolar ödemesine karar vererek ülke tarihinin en büyük boşanma anlaşmasını gerçekleştirdi.

Mahkeme, eski Devlet Başkanı Roh Tae-wu'nun kızı Roh So-young ile Güney Kore'nin en büyük ikinci holdingi olan SK Group'un Başkanı Chey Tae-won arasındaki boşanma davasında kararını açıkladı.

1988'de evlenen ve üç çocuk sahibi olan Chey'in, eski eşi Roh'a yaklaşık 1,45 milyon dolar nafaka ödemesi gerektiğine ve mal paylaşımı kapsamında yaklaşık 1 milyar dolar daha vermesi gerektiğine karar verildi.

Ülke tarihindeki en büyük boşanma kararı

Bu karar, ülke tarihindeki en büyük boşanma davası olarak kaydedildi. Mahkeme, Roh'un bağlantılarının SK Group'un büyümesine önemli katkılarda bulunduğunu belirterek, serveti 3 milyar doları aşan Chey'in mal varlığının yaklaşık yüzde 35'ini eski eşine devretmesi gerektiğine hükmetti.

Hisselerde yüzde 9 artış

Chey'in 2015'te evlilik dışı ilişkisinden bir çocuğu olduğunun ortaya çıkması çiftin boşanma sürecini başlattı. Roh, Chey'in 25 yıldan uzun süredir başkanlık yaptığı SK Group'taki hisselerinin yarısını talep etti. Telekom, kimya ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteren ve dünyanın en büyük yarı iletken üreticilerinden biri olan SK Group'un hisseleri, mahkeme kararının ardından borsada yüzde 9 değer kazandı.