Rıza Kayaalp Paris Olimpiyatları Kadrosundan Çıkarıldı

2024 Paris Olimpiyat Oyunları'nda milli güreşçi Rıza Kayaalp'in tedavi amacıyla kullandığı ilaçta yasaklı madde tespit edilmesi sonucu madalya umutlarımızdan biri kadrodan çıkarıldı.

Yayınlanma:
Rıza Kayaalp Paris Olimpiyatları Kadrosundan Çıkarıldı

Rıza Kayaalp, Paris Olimpiyat Oyunları'ndan Çıkarıldı

Dünya ve Avrupa şampiyonu milli güreşçi Rıza Kayaalp, spor hekimi kontrolünde tedavi amaçlı kullandığı ilaçta yasaklı madde tespit edilmesi sonucunda büyük bir şok yaşadı. Paris Olimpiyat Oyunları'ndan çıkarılan Kayaalp'in yerine Hamza Bakır güreşecek.

Rıza Kayaalp, yaşananların ardından Instagram hesabından şu açıklamayı yaparak sevenlerine seslendi:

Desteği ve duasını benden hiçbir zaman esirgemeyen değerli sevenlerim,

24 yıllık başarı dolu temiz spor kariyerimin son olimpiyat hazırlığında göstermiş olduğum tüm profesyonel özenime rağmen talihsiz bir durumla karşı karşıyayım.

Uzun süredir devam eden şiddetli kulak çınlaması, baş dönmesi ve baş ağrısı şikayetlerimin son dönemde artması nedeniyle acil müdahale edildi. Kariyerim boyunca hayatımın her alanında gerekli tüm dikkat ve özeni gösterdim. Gerek aldığım besinlerde gerekse kullandığım ağrı kesici vb. ilaçlarda bile uzmanlarımdan onay almadan hareket etmedim.

Spor camiasında da bütün bu detaycılığım fazlasıyla bilinir. Bahsettiğim şikayetlerime yönelik tedavi sürecimde bana yazılan reçeteyi kulüp doktorumuma yazılı ve sözlü şekilde danışarak spor kariyerimin verdiği profesyonel bilinçle tedaviye başladım.

Kulüp doktorumun onayıyla başlanan bu tedavi sürecinde tarafıma uygulanan bu tedavi sonucunda numunemden güreş için hiçbir güç ve benzeri bir katkısı olmayan bir madde tespit edildi (olayı kanıtlarıyla savunmamda belirttim) bundan dolayı Dünya Güreş Birliği (UWW) yetkilileri tarafından spor müsabakalarına katılmam tedbiren geçici olarak askıya alındı. Bu sebeple yaklaşan 2024 Paris Olimpiyat Oyunları'na katılamayacağım. Temiz spor kariyerimin maruz kaldığı bu mağduriyet için hukuk mücadelemize başlamış bulunmaktayız.

14 Avrupa madalyası, 10 dünya madalyası ve 3 olimpiyat madalyasını kazanırken esirgemediğiniz dualarınızı ve desteğinizi spor kariyerimin son düzlüğünde yaşadığım bu mağduriyeti aşmak için de esirgemeyeceğinizi umut ediyorum.