İstanbul'da yeni deniz dolmuşları hizmete giriyor: 15 Temmuz'da seferler başlıyor

İBB Başkanı İmamoğlu, Haliç Tersanesi'nde üretilen 3 deniz dolmuşunun suya indirildiği törende, İstanbul'un trafik sorununa çözüm bulmak için denizin rolünü artırmaya yönelik çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Yayınlanma:
İstanbul'da yeni deniz dolmuşları hizmete giriyor: 15 Temmuz'da seferler başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deniz Dolmuşu Hizmetine Başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Şehir Hatları, Deniz Taksilerin ardından Deniz Dolmuşu hizmetini hayata geçirdi. Haliç Tersanesi’nde düzenlenen törene İmamoğlu’nun yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir, Üsküdar Belediye Başkanı Sinem Dedetaş ve Beyoğlu Belediye Başkanı İnan Güney de katıldı. 2024 Mart ayında 7 adetlik dolmuş üretimine başlayan Şehir Hatları, üretimini tamamladığı 3 adet deniz dolmuşunu törenle denize indirdi. Deniz Dolmuşların ilk seferlerini 15 Temmuz 2024’de İstinye-Küçüksu arasında yapılacağı öğrenilirken ücretlendirme ise Şehir Hatları normal yolcu tarifesi ile aynı olacak. 33 yolcu kapasiteli yeni deniz dolmuşlar ile az yolcu sayısı ile seferlerin yapıldığı vapur hatlarının yerine daha az yakıt tüketimi ile hizmet verilerek tasarruf yapılması hedefleniyor.

İmamoğlu: Altını üstüne getirmek anlamına gelmiyor

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un taşı toprağı altın. Şu toprağı altın deyince toprağını taşını altını üstüne getirmek anlamına gelmiyor elbette. Altını üstüne getirip alt üst olmuş bir İstanbul asla değil. Taşı toprağı altın deyince toprağını da makul işlemek, İstanbul'un her noktasına göz bebeğiniz gibi bakmak ve İstanbul'un her değerini, her özel anını, mekanını kıymetiyle birlikte buluşturabilmek çok büyük bir hassasiyet şeklinde konuştu.

Tarihi Haliç Tersanesi Önemli Adımlarla Değerlendirildi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tarihi Haliç Tersanesi’ni devraldıkları ilk günden itibaren özel adımlarla değerlendirdiklerini belirtti. İmamoğlu, Haliç Tersanesi, bir vakıfla yapılan sözleşmeyle bir bilim müzesi veya ona dönük bir eğitim alanı olarak tasarlanmıştı. 600 yıla yakın yaşı olan bu tersane kapanacaktı. O bakımdan çok özenli davrandık. Buranın dünyada sadece İstanbul'da var olan böyle bir nimetin yaşaması ve yaşatılmasının çok önemli bir konu olduğunu düşünüyoruz ifadelerini kullandı.

İstanbul’un Geleceği İçin Önemli Adımlar Atılıyor

İstanbul'un ulaşım sorununa çözüm bulmak amacıyla atılan adımlara vurgu yapan İmamoğlu, Deniz Dolmuşlar da bu açıdan önemli bir adım. Çevre dostu, hızlı, konforlu alternatif bir deniz ulaşımının toplu ulaşımdaki payını arttırmaya yönelik projeler ve hizmetler İstanbul’un geleceği için çok önemli adımlar. İstanbul'un trafik sorunu çözülmesinde denizin daha etkin rol alması için çalışmalarımız sürüyor dedi.

İstanbul’un Ulaşım Sektöründe Entegre Bir Yaklaşım

İstanbul'un ulaşım sektöründe entegre bir yaklaşım benimsendiğini belirten İmamoğlu, Birçok konuda İstanbul'un yenilikçi, vizyoner, çevreci en düşük emisyona sahip, sürdürülebilir araç takviyeleriyle İstanbul'un toplu taşımasında çok başka bir döneme yürüyüşümüzü takip edeceksiniz şeklinde konuştu.