Uygun Fiyatlı Sıfır Araç Dönemi Temmuz'a Kadar Devam Edecek

Autorola Türkiye Genel Müdürü Aslı Göker, Bloomberg HT Otomotiv Zirvesi’nde yaptığı açıklamada, üreticilerin Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında ellerindeki stokları eritmek zorunda kalacaklarını belirtti. Bu durumun, Temmuz’a kadar tüketicilerin uygun fiyatlı sıfır araç satın alabileceği anlamına geldiğini ifade etti.

Yayınlanma:
Uygun Fiyatlı Sıfır Araç Dönemi Temmuz'a Kadar Devam Edecek

Otomotiv Zirvesi programının bu haftaki konuğu Autorola Türkiye Genel Müdürü Aslı Göker oldu.

Bloomberg HT’ye konuk olan Göker, 2024’te globalde sıfır araçta yüzde 3-4, ikinci elde ise yüzde 1-2 oranında büyüme beklendiğinin altını çizdi.

Temmuz ayında yürürlüğe girecek olan Avrupa Mutabakatı’nın önemine de değinen Göker “Bu, sıfır kilometre araçlarda güvenlik tedbirleri ve teknolojileri olmayan araçların artık satılamaması anlamına geliyor. Dolayısı ile hemen hemen tüm üreticiler Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında ellerindeki stokları eritmek zorunda kalacaklar. Bu noktada sıfır araç pazarının aşağı giden trendinin, bu 3 ayda üretici markaların alacağı aksiyonlardan dolayı biraz daha yukarı doğru yükselebileceğini düşünüyorum. Bu mutabakat çerçevesinde Temmuz’a kadar tüketici uygun fiyatlı sıfır aracı tercih edebilecek. Tabii ki bu ikinci el pazarına negatif yansıyacak” şeklinde konuştu.

Göker, 7 Temmuz’dan sonra ise sıfır araç fiyatlarının yükselmesini beklediklerini kaydetti.

Göker “Türkiye’de çevreci araç kullanımı sıfırlarda yüzde 7-8, ikinci elde yüzde 1 seviyesinde. Elektrikli araçlarla ilgili tüketicinin biraz daha güven duymaya ihtiyacı var” dedi.