Taşerona Kadro, TYP ve Torba Yasa Detayları Açıklandı

Torba yasa ile erken emeklilik, 3600 ek gösterge, Bağkur'da 7200 prim günü ve ev hanımlarına prim desteği düzenlemeleri geliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın açıklamalarıyla bu düzenlemelerin Meclis gündemine ne zaman geleceği ve yasalaşma süreci hakkında merak edilenler yanıt buluyor. Taşeron işçilere kadro verilmesi gibi önemli konuların da yer aldığı torba yasa, vatandaşlar arasında yoğun ilgi görüyor.

Yayınlanma:
Taşerona Kadro, TYP ve Torba Yasa Detayları Açıklandı

TBMM'de görüşmeleri devam eden torba yasa tasarısı, toplamda 141 maddeyle dikkat çekiyor. Önceden onaylanan 55 maddelik bölümün ardından, şimdi 86 yeni madde daha ekleniyor. Tasarıda yer alan düzenlemeler arasında taşeron işçilere kadro verilmesi, 3600 ek gösterge uygulaması, ev hanımlarının erken emekliliği ve Bağkur için 7200 prim günü gibi önemli konular yer alıyor. Bu düzenlemelerin yasalaşması için son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor. Özellikle taşerona kadro konusunda son gelişmeler büyük ilgiyle izleniyor.

TAŞERONA KADRO TORBA YASADA VAR MI?

İlk olarak 2023 yılında duyurulan taşeron işçisine kadro düzenlemesinde sona yaklaşıldı. Torba yasa görüşmeleri nedeniyle gözler yeniden 100 bin taşerona kadro çalışmalarına çevrildi. Torba yasanın ikinci 43 maddelik bölümünde taşeron işçiye kadro verilmesine ilişkin maddenin yer alması bekleniyor. Bu maddelerin TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesiyle Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesi planlanıyor.

MEMURLARA 3600 EK GÖSTERGE MÜJDESİ!

Birinci derecedeki tüm memurlara 3600 ek gösterge verilmesine yönelik düzenleme yapılacak. Memur konfederasyonlarıyla yürütülecek çalışmanın tamamlanmasının ardından Meclis'e taşınacak olan bu düzenlemeden, önceki yasanın dışında kalan memur, şef, tekniker, veri hazırlama kontrol işletmeni ve diğer birinci dereceye gelen tüm kamu görevlileri yararlanabilecek. Yeni düzenlemeden 500 binin üzerinde memurun faydalanması bekleniyor. Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle birlikte emekli olan memurların emekli aylığı artacak, çalışan memurların ise emekli ikramiyeleri yükselecek.

taseron5f.jpg

ESNAFA ERKEN EMEKLİLİK FIRSATI!

1 milyon Bağ-Kur'lunun prim gün şartı 9000'den 7200'e çekilecek. Küçük esnaf, bu düzenlemeyle 1800 gün kazanacak. Düzenlemeden yararlanacak küçük esnafın '10 ve altı kişi çalıştıran' olarak tanımlanabileceği belirtiliyor. Eğer düzenleme tüm süreleri kapsarsa, 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olan EYT'li erkek esnaf ile bu tarihten sonra sigortalı olan hem erkek hem kadın esnafta prim gün şartı 9000'den 7200'e inecek. Bu durumda EYT'li esnaf 7200 günü tamamlar tamamlamaz emekli olabilecek. 8 Eylül 1999 sonrası sigortalı olanların ise sigortalılık başlangıç tarihine göre belirlenen yaşı tamamlaması gerekecek.

1 Ekim 2008'den önce sigortalı olanların emekli olacağı kurumu, son 3.5 yıldaki çalışmaları belirliyor. SSK'lılardan 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olanlar 5000 ile 5975 arasında, 9 Eylül 1999-30 Nisan 2008 arasında sigortalı olanlar 7000, 1 Ekim 2008'den sonra sigortalı olanlar 7200 prim günüyle emekli olabiliyor. Yapılacak düzenlemeyle artık küçük esnaf olan Bağ-Kur'lular da 7200 günle emekli olabilecek.

mujde3.jpg

TORBA YASADA NELER OLACAK? TAŞERONA KADRO VAR MI?

EV KADINLARINA AYLIK DESTEK!

Ev kadınlarını sosyal güvenceye kavuşturmak ve emekliliklerini desteklemek için yeni bir düzenleme yapılacak. Bu kapsamda isteğe bağlı sigorta primlerinin üçte biri devlet tarafından karşılanacak. Mevcut asgari ücret üzerinden en düşük isteğe bağlı sigorta primi 6 bin 400 lira 80 kuruş olurken, düzenlemenin hayata geçirilmesiyle bu tutarın 2 bin 133 lira 60 kuruşunu devlet karşılayacak. Ev kadınları, aylık 4 bin 267 lira 20 kuruş ödeyerek emekli olabilecekler.

ANNELERE YIPRANMA PAYI!

Emeklilik yaşının özellikle kadınlarda çocuk sayısına göre esnetilmesine yönelik bir düzenleme yapılacak. Ağır işlerde uygulanan yıpranma payı sistemine benzer bir modelin uygulanması bekleniyor. Bu modelin hayata geçirilmesiyle, çocuk sayısına göre emeklilik yaşından indirim yapılacak, ayrıca prim de eklenebilecek.

torbayasa.jpg

TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ GELİYOR!

Sosyal güvenlik sistemi, emekli refahının artırılması ve kişilere ilave sağlık güvencesi sağlanması amacıyla tamamlayıcı emeklilik ve sağlık sistemleriyle desteklenecek. Otomatik katılım sisteminin işverenlerin de katkısı ile ikinci basamak emeklilik sistemine dönüşeceği tamamlayıcı emeklilik sistemi kurulacak.

TORBA YASADA HANGİ MADDELER OLACAK?

İŞTE KONUŞULAN DÜZENLEMELER;

Düzenleme KonusuAçıklama
Taşeron İşçilere Kadroİlk olarak 2023 yılında duyurulan taşeron işçisine kadro düzenlemesinde sona yaklaşıldı. Torba yasa görüşmeleri kapsamında 100 bin taşerona kadro verilmesi bekleniyor.
3600 Ek GöstergeBirinci derecedeki tüm memurlara 3600 ek gösterge verilmesine yönelik düzenleme yapılacak. Bu düzenlemeden 500 binin üzerinde memurun yararlanması bekleniyor. Emekli olan memurların emekli aylığı artacak, çalışan memurların ise emekli ikramiyeleri yükselecek.
Esnafa Erken Emeklilik1 milyon Bağ-Kur'lunun prim gün şartı 9000'den 7200'e çekilecek. Küçük esnaf, bu düzenlemeyle 1800 gün kazanacak. 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olan EYT'li erkek esnaf ile bu tarihten sonra sigortalı olan hem erkek hem kadın esnafta prim gün şartı 9000'den 7200'e inecek.
Ev Kadınlarına Aylık DestekEv kadınlarını sosyal güvenceye kavuşturmak ve emekliliklerini desteklemek için yeni düzenleme yapılacak. İsteğe bağlı sigorta primlerinin üçte biri devlet tarafından karşılanacak. Mevcut asgari ücret üzerinden en düşük isteğe bağlı sigorta primi 6 bin 400 lira 80 kuruş olurken, bu tutarın 2 bin 133 lira 60 kuruşunu devlet karşılayacak.
Anneler İçin Yıpranma PayıEmeklilik yaşının özellikle kadınlarda çocuk sayısına göre esnetilmesine yönelik düzenleme yapılacak. Ağır işlerde uygulanan yıpranma payı sistemine benzer bir model uygulanacak. Bu modelle, çocuk sayısına göre emeklilik yaşından indirim yapılacak ve prim eklenebilecek.
Tamamlayıcı Emeklilik SistemiSosyal güvenlik sistemi, emekli refahının artırılması ve kişilere ilave sağlık güvencesi sağlanması amacıyla tamamlayıcı emeklilik ve sağlık sistemleriyle desteklenecek. Otomatik katılım sisteminin işverenlerin de katkısı ile ikinci basamak emeklilik sistemine dönüşeceği tamamlayıcı emeklilik sistemi kurulacak.

TBMM'de görüşmeleri süren torba yasa tasarısındaki bu düzenlemeler, vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor ve büyük bir merakla bekleniyor. Yasanın ne zaman çıkacağı ve içeriğinde neler olacağını ise TBMM'de yapılacak görüşmelerin ardından göreceğiz.