Maaş zammı formüllerinde netlik: Masaya yansıyan oranlar açıklandı

Mayıs ve Haziran aylarının enflasyon verileri merakla beklenirken uzmanlar, enflasyonun yüksek seyretmesi ve altı aylık enflasyonun yüzde 25 bandında olabileceğini belirtiyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Nisan ayı enflasyon rakamları da zam formüllerinin belirlenmesi için önemli bir referans olacak. Maaş zammı formülleri ve masadaki oranlar da açıklandı.

Yayınlanma:
Maaş zammı formüllerinde netlik: Masaya yansıyan oranlar açıklandı

Memur ve emekli maaş zammı için Mayıs ve Haziran aylarının enflasyon verileri büyük bir merakla beklenirken uzmanlar tarafından da çok önemli açıklamalar yapılıyor.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada bu dönemde enflasyonun yüksek seyretmesini ve altı aylık enflasyonun yüzde 25 bandında olabileceği bildirildi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan ayı enflasyon rakamlarını açıklaması ile beraber yeni oranlar da gündeme gelmeye başladı. Nisan ayında enflasyon aylık bazda yüzde 3,18 artış gösterdiği ifade edilerek yıllık bazda ise enflasyon yüzde 69.80 olarak belirlendiği ve Ocak, Şubat ve Mart aylarındaki enflasyon oranları da önceki verilerle birlikte değerlendirildi paylaşıldı.

YÜZDE 18.72 KESİNLEŞTİ

Nisan ayı enflasyonuyla birlikte ilk dört aylık zam oranı yüzde 18.72 olarak kesinleştiği bilinirken bu veriler, memur ve emekli maaşları üzerindeki belirsizliği gidermek adına önem arz ettiği paylaşıldı. Uzmanlar, memur emeklileri ve SSK ile Bağ-Kur emeklileri için yüzde 5 civarında bir artış öngörüyor ve memurlara ekstra bir refah payı artışı beklenmediği belirtildi. Özellikle seyyanen zam ve oransal artışlarla memur maaşlarının 33 bin TL seviyesine yükseldiği aktarıldı.

10 BİN LİRA ÜZERİNDEN HAREKET EDİLECEK

Ocak 2024’ten bu yana en düşük emekli maaşı 10 bin TL olarak uygulanıyor. Ancak en düşük emekli maaşında da bir düzenleme beklentisi bulunurken Merkez Bankası’nın Nisan ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre Mayıs ve Haziran ayı enflasyon beklentileri de değerlendirildiği paylaşıldı. Bu beklentilere göre, Ocak-Haziran dönemi altı aylık enflasyon oranının yüzde 25,39 olması beklendiğinden yeni oranların da gündeme gelmeye başlayacağı bildirildi.