B Sınıfı Ehliyet Sahipleri için Kurallar Değişti: A, C, D ve E Sınıfları da Etkilenecek

Türkiye'de her yıl artan sürücü sayısı, yeni düzenlemelerle birlikte ehliyet kullanımında değişiklikler getiriyor. B sınıfı ehliyeti olanlar artık A-C-D-E ehliyetleri için de geçiş yapabilecekler. Bu düzenleme ile farklı tipte araçları kullanabilmek için ehliyet geçişleri kolaylaştırılıyor. Meclis'te kabul edilen bu düzenleme ile ilgili detaylar haberimizde!

Yayınlanma:
B Sınıfı Ehliyet Sahipleri için Kurallar Değişti: A, C, D ve E Sınıfları da Etkilenecek

Türkiye’de Ehliyet Düzenlemeleri ve Motosiklet Kullanımı

Türkiye’de her yıl artan sürücü sayısı, ehliyet kullanımına yönelik yeni düzenlemeleri beraberinde getirdiği bu düzenlemelerle birlikte birçok ehliyet sınıfında yaş değişiklikleri yapılırken, farklı tipte araçları kullanabilmek için ehliyetler arasında geçiş yapmayı kolaylaştıran yenilikler de hayata geçirileceği ifade edildi.

B Sınıfı Ehliyet Sahiplerine Motosiklet İmkanı

Konu ile ilgili olarak yılın ilk aylarında Meclis’te kabul edilen düzenleme ile B sınıfı ehliyet sahiplerinin 125 cc’ye kadar motosikletleri sınavsız kullanabilmesinin önü açıldığı ifade edilerek bu düzenleme, Türkiye’deki milyonlarca sürücünün faydalanabileceği yeni uygulamaları da beraberinde getireceği bildirildi. A2 ehliyet de kapsama alınabilir.

Ehliyet Düzenlemeleri ve Ulaşım Çeşitliliği

Milyonlarca sürücüyü sevindiren bu yeni düzenleme ile birlikte, B sınıfı ehliyet sahiplerine daha geniş bir araç yelpazesi sunulmuş ve ulaşımda çeşitliliğin artması amaçlandığı ifade edilerek yetkililer, B sınıfı ehliyet sahiplerinin 125 cc’lik motosikletleri kullanarak şehir içi ulaşımlarını daha pratik hale getirmeleri için ek maddeler üzerinde çalıştığı ve bu yeni düzenlemeye göre, B sınıfı ehliyete sahip sürücülerin herhangi bir sürücü kursundan “motosikletler için uygulama direksiyon eğitimi” almaları yeterli olacağı aktarıldı.

Trafik Yoğunluğunu Azaltma Hedefi

Yeni düzenlemelerle birlikte, ehliyet sahiplerine sunulan imkanlar ve eğitim gereklilikleri hakkında detaylar netleştiği ifade edilerek bu değişikliklerin hayata geçmesi, sürücülerin araç çeşitliliği ve kullanım pratikliği açısından büyük fayda sağlaması beklendiği ve özellikle şehir içi ulaşımda motosiklet kullanımının artmasıyla, trafik yoğunluğunun azalması ve ekonomik ulaşım seçeneklerinin çoğalmasının hedeflendiği duyuruldu.