Altının Geleceği Tehlikede Mi? Fiyat Düşüşü Korkusu Piyasaları Sarıyor!

Commerzbank, altın fiyatlarının düşeceğini, gümüş fiyatlarının ise yükseleceğini öngördü. İşte detaylar.

Yayınlanma:
Altının Geleceği Tehlikede Mi? Fiyat Düşüşü Korkusu Piyasaları Sarıyor!

Commerzbank'tan Altın ve Gümüş Tahminleri

Avrupa’nın en büyük bankalarından biri olan Almanya Frankfurt merkezli Commerzbank, 22 Mayıs’ta paylaştığı raporda altın ve gümüşe yönelik beklentilerini açıkladı. Banka, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz indirimine gideceği beklentisi ve jeopolitik krizlerden dolayı değerli metallerden ümitli olan kurum ve analistlerden farklı bir tahmin yaptı.

Altın Fiyatlarında Düşüş Beklentisi

Commerzbank, ons altının 2024’ün ikinci yarısında 2300 dolar seviyesine doğru gerileyebileceğini öngördü. Bu tahmin, FED'in faiz indirimine gideceği beklentisine ve jeopolitik krizlerin altın fiyatlarını etkileyen faktörler arasında yer almasına dayanıyor. Özellikle İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları, İsrail-İran arasındaki gerginlik ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesi gibi gelişmeler altın fiyatlarını etkileyen önemli başlıklar arasında bulunuyor.

altin-fiyatlari-ne-kadar.jpg

Gümüş Fiyatlarında Yükseliş Beklentisi

Gümüşle ilgili öngörülerini de paylaşan Commerzbank, 2024 sonunda ons gümüşün 30 dolar seviyesinde, 2025 sonunda ise 32 dolar düzeyine yükselebileceğini belirtti. Bu beklentiler, gümüşün endüstriyel talep kaynaklı artış göstereceğine dair bir işaret olarak değerlendiriliyor.

Mevcut Piyasa Durumu

20 Mayıs’ta 2450 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkan ons altın, 22 Mayıs saat 17.50 itibarıyla yüzde 1,3 düşüşle 2390 dolarda işlem görüyor. Aynı dakikalarda gram altın yüzde 1,2 düşüşle 2472 TL’de, ons gümüş ise yüzde 2 düşüşle 31,3 TL’de seyrediyor. Uzmanlar, altın fiyatlarındaki son düşüşün FED üyelerinin şahin söylemlerinden kaynaklandığını ifade ediyor.