Ziraat Bankası Duyurdu! 30 Yaşından Küçükler Başvurabiliyor!

Ziraat Bankası, tarıma olan ilgiyi artırmak için harekete geçti ve ‘Genç Çiftçi Akademisi’ne alım yapılacağını açıkladı. Eğitimler ücretsiz olarak verilecek ancak en az lise mezunu olan kişiler bu eğitimlerden yararlanabilecek.

Ülkemizde son yıllarda tarıma olan ilgi oldukça azalmış durumda, Ziraat Bankası kaybolan ilgiyi tekrardan kazandırmak için ‘Genç Çiftçi Akademisi’ne alım yapılacağını duyurdu. 18 yaşını tamamlayan ve 30 yaşından gün almamış olan kişiler başvuruda bulunabiliyor.

Akademiye katılacak olan kişilerin masrafları Ziraat Bankası tarafından karşılanıyor, programda teknik eğitimin yanı sıra staj aşamaları da bulunuyor. Eğitimin süresi ise azami 5 hafta olarak belirlenmiş durumda. Eğitimle ilgili olarak dikkat çeken bir diğer detay, toplu olarak tek bir noktada değil, bulunulan ildeki Ziraat Bankası tarafından belirlenecek üniversitenin teknik bölümleri tarafından veriliyor olması. Farklı illerde farklı üniversitelerde akademiye katılan kişilere eğitim verilecek.

Başvuru Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası tarafından belirlenmiş bazı şartlar bulunmaktadır, bunlar şu şekildedir:

*Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

*Türkiye’de ikamet etmek,

*18 yaşını tamamlamış olmak

*30 yaşından küçük/gün almamış olmak,

*Tarımla ilgili işlerde çalışacak olmak,

*Lise mezunu olmak,

*Erkek adaylar için askerlikten muaf olmak veya görevini tamamlamış olmak,

*Medeni haklarını kullanma hakkına sahip olmak,

*Kredi kullanması için herhangi bir engeli olmamak,

Başvuruda Kimlere Öncelik Sağlanıyor?

*Kadın çiftçi/çiftçi adayları,

*Tarımla ilgili olarak teknik liseden veya üniversiteden mezun olanlara,

*Kendisine veya ailesine ait olan tarım işletmesinde çalışan kişilere,

Eğitim Süreci Nasıl İşliyor?

Akademiye katılan kişilere sunulan program teknik eğitim ve staj içermektedir. Azami 5 hafta süren eğitim Ziraat Bankası tarafından belirlenen üniversitesinin teknik bölümleri tarafından verilecektir.

Azami 3 hafta süren stajlar ise ilgili üniversite veya Ziraat Bankası tarafından belirlenen uygulama işletmelerinde veya çiftliklerde yapılacaktır.

Eğitimler haftanın 6 günü devam edecek, devam zorunluluğu bulunacaktır. 20 kişilik sınıflarda eğitim görecek olan katılımcılar eğitim/staj sonunda sözlü veya yazılı olarak sınava sokulacakladır.

Eğitim Ücretli Mi?

Ziraat Bankası tarafından hayata geçirilen bu program için eğitime katılacak olanlardan herhangi bir ücret talep edilmiyor.

Eğitim süresi boyunca katılımcıların yemek ücreti, konaklama gideri, ücretsiz sağlık ve hayat sigortası da yaptırılıyor.

Hangi İllerde?

‘Genç Çiftçi Akademisi’ne Antalya, Adana, İzmir ve Bursa illerinden alım yapılacağı açıklandı.