Yurt dışından cihaz getirmek isteyenler son dakika haberi  ile yıkıldı

Yurt dışından cihaz getirmek isteyenler son dakika haberi ile yıkıldı

Yeni senenin başlamasıyla birlikte birlikte zam yağmuru da gelmiş oldu. Pasaport, ehliyet ve aynı zamanda yurtdışından ülkemize getirilmiş olan cep telefon kayıt ücreti ile birlikte bazı vergi ve aynı zamanda harç tutarlarına %

Yeni senenin başlamasıyla birlikte birlikte zam yağmuru da gelmiş oldu. Pasaport, ehliyet ve aynı zamanda yurtdışından ülkemize getirilmiş olan cep telefon kayıt ücreti ile birlikte bazı vergi ve aynı zamanda harç tutarlarına % 9,11 oranında zam uygulamasına gidildi. Yurt dışından alınan telefonların ülkemizde kullanıma açılması maksadıyla devlet tarafından alınmakta olan IMEI kayıt tutarı 2 bin TL limitinin üzerine çıktı aştı.

Pasaport, ehliyet ve aynı zamanda yurtdışından ülkemize getirilen cep telefonları için kayıt ücreti dahil olmak üzere bazı vergi ve harçlara % 9,11 oranında zam uygulandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından konuya ile ilgili tebliği, Resmi Gazete'de bugün itibariyle yayımlandı. Yeni uygulanmakta olan zamlar 1 Ocak 2021 tarihinden geçerli olacak şekilde yürürlüğe girdi.

Geçtiğimiz senelerde yurtdışından ülkemize getirilen cep telefonlarında uygulanmakta olan“IMEI Kayıt Bedeli” bilindiği üzere defalarca kez zamlanmıştı. Tutar son olarak 1838 TL olmuştu. 1 Ocak 2021 den geçerli olmak üzere yurt dışından ülkemize cep telefonu getirerek, kayıt altına alınması planlanan vatandaşların ödemeleri gereken IMEI kayıt tutarı 2 bin TL sınırını aştı.

Örneğin Almanya ülkesinden 1200 avroya yeni çıkmış olan model bir telefon almış olan kişi, bunu ülkemize getirmesi durumunda açtırmak ve aynı zamanda Türkiye’de kullanıma dahil edebilmek için yaklaşık olarak 240 avro (2 bin 170 TL) gibi bir tutar ödemesi gerekiyor.

2021 Yılı Zamları Göz Korkutuyor

Uzun zamandan bu yana yıl başının geçmesinden sonra büyük oranda zamların geleceği vatandaşlar nazarında da konuşuluyor. Yeni yılın gelmesiyle birlikte açıklanan zamlar vatandaşlar tarafından endişeyle karşılanıyor. Asgari ücretliler vermiş olan zam şimdiden erimiş olması vatandaş nazarında büyük bir sıkıntıyla karşılanıyor. 2020 yılında yaşanmış birçok olayın ekonomik faturasının 2021 yılı içerisinde uygulanacak olan zamlar üzerinden tahsil edileceği biliniyor.

Yeni yılın gelmesiyle birlikte son 6 aylık enflasyon rakamlarının belirlenmesi de ayrıca memur kesimi tarafından bekleniyor. % 3 olarak öngörülmüş olan enflasyonun üzerine çıkacak olan miktarın memura zam olarak aktarılacak olmasından dolayı bu veri memur ve aileleri tarafından bekleniyor. Şimdiye kadar gelen veriler çerçevesinde %6,09 gözüken toplam enflasyon Aralık ayında açıklanmasının arkasından netlik kazanacak. Bunun üzerine memur ve emeklilere bu noktada enflasyon farkı ödenecek. Açıklanması beklenen enflasyon farkının çok fazla olmayacağı bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.