Yurt Dışında Çalışanlar Türkiye’de Nasıl Emekli Olur?

Yurt Dışında Çalışanlar Türkiye’de Nasıl Emekli Olur?

Yurt dışında çalışan kişiler Türkiye’de emekli olabilmektedir. Bunun için bazı şart ve koşullar aranmaktadır.

Yurt dışında çalışan kişiler Türkiye’de emekli olabilmektedir. Bunun için bazı şart ve koşullar aranmaktadır.

Yurt dışında çalışan kişi Türkiye’de emekli olabilir mi? Soruna verilecek cevap evet olabilir. Kişi eğer Türk vatandaşlığından çıkmadıysa ve belirli bir süre yurt dışında ikamet edip çalıştığı sürenin sonunda Türkiye’ye dönecekse, Türkiye’de emekli olabilmektedir. SGK borçlanması Türkiye üzerinden yapılır ve kişi Türk Lirası cinsinden borç ödemesi yaparak Türkiye’de emekli olur. Kişinin Türkiye’de emekli olması için bazı şartlar aranmaktadır.

Türkiye’de Emekli Olabilmek İçin Hangi Ülkelerde Çalışmak Gereklidir.

Kişi Türkiye’de emekli olacaksa belirtilen ülkelerde çalışıyor olması gerekmektedir. Bu ülkeler Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kanada, Almanya ve Avusturya’dır. Burada çalışan kişiler Türkiye Sosyal Güvenlik Kurumu’na Yurtdışı hizmet borçlanma belgesi ile müracaat ederek primlerini yatırmaya başlayabilir ve Türkiye’de emeklilik hakkı kazanmış olur.

Yurtdışı Hizmet Borçlanma Dilekçesi Nedir Nerden Temin Edilir?

Yurtdışı hizmet borçlanma dilekçesi yurtdışında çalışan kişilerin Türkiye’de emekli olmasını sağlayan başvuru yapmaları için ibraz etmeleri gereken belgedir. Yurtdışı hizmet borçlanma dilekçesi Sosyal Güvenlik Kurumu resmî web sitesinden indirilerek çıktısının alınmasının ardından mavi tükenmez kalemle belirtilen alanların doldurulması gerekmektedir. Dilekçe formu doldurulduktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe ile birlikte müracaat edilmesi gerekmektedir.

Yurt Dışında Çalışanların Prim Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Yurt dışında çalışıyorsanız ve Türkiye’de emekli olmak istiyorsanız sizden talep edilen belgelerle birlikte müracaat etmeniz gerekmektedir. Belirli prim ödemesi yapıldıktan sonra emeklilik hakkı kazanılmış olur. Yurt dışında çalışanların prim gün sayısı hesaplamaları, yurt dışında çalışmaya başlanılan gün ve Sosyal Güvenlik Kurumu borç başlama tarihi baz alınarak yapılır.

Yurtdışında Çalışanlar Ne Kadar Prim Ödemlidir?

3201 sayılı kanuna göre Yurt dışında çalışmakta olan kişinin Türkiye’de emeklilik hakkı elde edebilmesi için belirlenen prim tutarını TL cinsinden yatırması gerekmektedir. Bu borçlanmayı kişi internet üzerinden ödeyebilir veya maaşından kesinti yapılmasını sağlayabilir. Hesaplamalar Türkiye’deki asgari ücret üzerinden yapılmaktadır

Borçlanma yapılabilmesi için asgari limit 2000 azami limit ise 16000 TL’dir. Kişi yurt dışında çalışıp Türkiye’de emekli olmak için yaptığı müracaatın Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kabul görmüş olması gerekmektedir.

İlgili Haberler