YouTube Türkiye'de Ofis Açacak

YouTube Türkiye'de Ofis Açacak

Google'ın video paylaşım platformu olan YouTube, Sosyal Medya Yasası gereğince Türkiye'de ofis açmaya karar verdi.

Google'ın video paylaşım platformu olan YouTube, Sosyal Medya Yasası gereğince Türkiye'de ofis açmaya karar verdi. YouTube, geçtiğimiz dönemlerde Sosyal Medya Yasası'na uymadığı gerekçesiyle iki kere para cezasına çarptırılmıştı.

Sosyal Medya Yasası'nın 1 Ekim'de yürürlüğe girmesiyle, 1 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan sosyal ağ sağlayıcıları için temsilcilik atamak, zorunluluk haline geldi.

Google'ın video paylaşım platformu olan YouTube ise yasa içerisinde bulunan düzenlemelere uyumluluk sağlayamamıştı. YouTube, farklı sosyal ağ sağlayıcıların da içinde bulunduğu 5 aşama içeren yaptırımın ilk iki aşaması için ilk olarak 10 milyon TL, sonrasında ise 30 milyon TL'lik iki ceza ödemek zorunda kalmıştı.

Youtube, Türkiye ofisi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamalarda, "Bizler YouTube olarak ifadede özgürlük ve bilgiye ulaşmaktaki hedeflerimize sadakatimizi koruyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz ülkelerin yerel düzenlemelerine uyum sağlamak için daima özen gösteriyoruz. Kısa süre önce düzenlenmiş olan 5651 sayılı kanunla, sosyal ağ platformlarını kapsayan yeni yükümlülüklerin tüm boyutlarını uzun süredir inceleme halindeyiz. YouTube’un, Türkiye’de bulunan içerik üreticileri ve kullanıcılar adına taşıdığı önemi biliyor ve on binlerce içerik üreticisinin YouTube’da çıkardığı işleri ilgiyle takip ediyoruz. Bu durumun bilincindeyiz. İlkelerimize sadık bir şekilde YouTube için tüzel kişi temsilci atama sürecine adım atma kararı aldık. Türkiye’de bulunan yetkililerle de paylaşılan bu kararı duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz" ifadelerini kullanıldı.

YouTube Türkiye Ofisi

YouTube'un kuracağı ofisin nerede ve ne zaman açılacağı, Türkiye'deki yasal yükümlülükleri kimin ya da hangi şirketin üstleneceği henüz netlik kazanmış değil, ancak Google'ın resmi olarak İstanbul merkezli Google Reklamcılık ve Pazarlama LTD. şirketi gibi YouTube'un da yüksek olasılıkla İstanbul'dan yönetileceği konuşuluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.