Yoksul Adamın Bahçesine Göktaşı Düştü Milyarder Oldu

Yoksul Adamın Bahçesine Göktaşı Düştü Milyarder Oldu

Bahçesine göktaşı düşen Josua Hutagalung, yoksul ve zorlu hayatına veda etti. Endonezya’da akıl almaz bir olay yaşandı. Evinin çatısına göktaşı düşen adam milyarder oldu. 4,5 milyar yıllık bir göktaşı olmasından kaynaklı dünyanın en değerli taşlarından.

 

Bahçesine göktaşı düşen Josua Hutagalung, yoksul ve zorlu hayatına veda etti. Endonezya’da akıl almaz bir olay yaşandı. Evinin çatısına göktaşı düşen adam milyarder oldu. 4,5 milyar yıllık bir göktaşı olmasından kaynaklı dünyanın en değerli taşlarından birisi oldu. Josua Hutagalung bu göktaşını ise 2 milyon dolara sattı. Türk lirasıyla da hemen, hemen 15 milyon 500 bin liraya denk geliyor.

 

Endonezya’nın Sumatra bölgesinde kendi halinde bir yaşam süren Josua Hutagalung başına akıl almaz bir olay geldi. Yaşadığı kasabada hayatını tabutculuk yaparak geçiriyordu. Tek bir gecede başına gelen tuhaf olayla birlikte bir anda yaşadığı bölgenin en zengin insanlarından birisi oldu. 33 yaşında olan Josua Hutagalung kısa bir süre önce yine tabut üzerinde çalışırken evinin arka bahçesine göktaşı düştü. Fakat bu göktaşı bildiğimiz tonlarca kiloluk göktaşları gibi değildi. Ortalama olarak 2 kilogram civarındaydı. Bahçede ufak bir delik açılmasına sebep olan göktaşı, Josua Hutagalung talih kuşu olacağından haberdar değildi. Saplandığı toprağa ortalama olarak 30 santimlik bir çukur oluşturmuştu. Josua Hutagalung başına düşmediği için kendini oldukça şanslı hissediyordu. Başına düşmesi durumunda genç adamın beyninin ve kafasının dağılması oldukça olağan olacaktı.

5fb4dc4655427f12cc5471b3.jpg

Genç adam Josua Hutagalung göktaşıyla ilgili oldukça samimi açıklamalar yaptı. Söz konusu olan ve hayatını tamamen değiştirmiş olan bu taş için şunları söyledi; ‘’o kadar büyük ve yüksek bir sesti ki evin etrafı sallandı. Pencerelerde çatlaklıklar oldu. Zaten o taşın düşmesiyle birlikte birçok kişi dışarı çıkıp olayın ne olduğunu anlamaya çalıştı. Bende ilk olarak oldukça şaşırdım. Ne olduğunu anlamaya çalıştım. Bu bir taştı ve birisini bunu fırlatmadı gökyüzünden geldi diye düşündüm. Sonrasında oldukça özel bir taş olduğunu düşünmeye başladım’’ diye ekledi.gok.png

Josua Hutagalung uzmanlara götürdüğü göktaşı üzerinde çeşitli testler yapıltı. Ortalama olarak 4,5 milyar yıla yakın olan bu taş CM1/2 Karbonlu kondrit olduğu saptandı. Yaşından kaynaklı ve barındırdığı moleküllerden kaynaklı oldukça önemli bir taş olduğu belirlendi. 1 gramı ortalama olarak 857 dolara geldiği belirlendi. Toplam fiyatı ise 2 milyon dolara yakındı. Endonezya gibi ülkelerde 2 milyon dolar yaşamın sonuna denk herhangi bir para ihtiyacının olmaması demek. Keza birçok ülkede de bu durum geçerlidir.

gokt.png​​​​​​​

Göktaşı için incelemelerde bulunan Amerikalı göktaşı uzmanı Jared Collins olayı duyar, duymaz adamı buldu. İlk olarak kütlenin bir kısmını güvence altını aldığını belirtti. Ve şunları ekledi; ‘’Telefonum, uçağa atlayıp taşı almam için birçok güzel teklifleri çalmaktan durmadı’’ Amerika’daki birçok bilimi insanı koleksiyoncular bu taşı almak için can atıyordu. Nihayet Collins, toplayabildiği bütün parayla adamdaki göktaşını 2 milyon dolara aldı. Genç adam ise 2 milyon doları aldıktan sonra tabuculuğu bıraktı, evini değiştir ve güzel bir yaşama devam ediyor.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.