Yoganın Faydalar Nelerdir?

Yoganın faydaları, son dönemlerde birçok kişi tarafından araştırılıyor. Ülkemizde de popülerleşmeye başlayan yoga, yüzlerce yıldır dünyanın birçok yerinde uygulanan bir meditasyon örneğidir. İnsan vücuduna ve ruhuna sağlanan fayda ise saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

Yoga, sağlığın doğal yollar üzerinden korumak isteyen ve zihinsel bir iyileşmeyi arzulayan kişilerin sıklıkla yaptığı bir eylemlilik halidir. Yoganın faydaları oldukça önemli ve geniş olduğunda milyonlarca insan yoga yapmaktadır. Toplumumuzda oldukça yanlış bilinen kanı ‘Yoga, spordur’ bilgisi, insanları yanlış yönlendirmekte. Yoga, spor değil tamamen bir felsefe disiplinidir.

 Yoga Nedir?

‘’Yoga nedir?’’ sorusunu en kaba tabirle şu şekilde cevaplayabiliriz; bireyin bedensel ve ruhsal olarak rahatlama kendi özbenliğine varabilmek için uygulanan bir rutindir. Temel olarak yogada nefese odaklanmaktadır. Günlük stres, iş hayatı ve kendinize ayırmadığınız zamanı, yoga sayesinde dizginleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Yoganın Faydaları

Yoga, batı ülkeleri ve Uzakdoğu ülkeleri başta olmak üzere dünyanın her yerinde oldukça sevilen bir disiplindir. Bireyin hem zihinsel hem de bedensel olarak rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Keza yoganın faydaları birçok bilimsel otorite tarafından da kanıtlandı. Genel olarak yoganın faydaları şu şekilde:

·         Bireyin stresini azaltır, bedensel dinamiğini güçlendirir

·         Kişinin kaygı ve anksiyetisine olumlu etki sağlar

·         Kalp rahatsızlıklarına iyi gelir

·         Yoga, düzenli olarak yapıldığında antidepresan etkisi görebilmektedir.

·         Serotonin hormonunu arttırarak kişiyi mutlu ve zinde tutar

·         Uyku kalitesini arttırarak, konforlu geceleri armağan eder

·         Yoga pozisyonlarından kaynaklı kişilerin bedenlerinde esneme gözlemlenmiştir

·         Solunumu son derece güçlendirir ve rahatlatır

Genel olarak yoganın faydaları şu şekilde listelenebilir. Ancak unutulmaması gereken nokta yoganın sadece birkaç maddeyle sınırlı olmadığıdır. Yoganın milyonlarca faydalarından bazıları yukarıda. Sizlerde bedeninizi, zihninizi dinç tutmak için yogayı tercih edebilirsiniz.