Yılbaşlarında Neden Noel Ağacı Süslenir?

Yılbaşlarında Neden Noel Ağacı Süslenir?

Yılbaşlarında süslenen Noel ağacının neden süslendiğini merak ettiniz mi? Bir ritüel olan ve her sene birçok kişinin devamlı yaptığı şeylerden biri olan Noel Ağacı süsleme merasimi gelenekselleşmiş eylemlerden bir tanesidir.

 

 

Yılbaşlarında süslenen Noel ağacının neden süslendiğini merak ettiniz mi? Bir ritüel olan ve her sene birçok kişinin devamlı yaptığı şeylerden biri olan Noel Ağacı süsleme merasimi gelenekselleşmiş eylemlerden bir tanesidir. Yeni yıla iyi dileklerle girmek, umutlu girmek ve yeni yıla anlam yüklemek adına süslenen Noel Ağacı artık inançları geçerek tüm dünyada yapılan ritüellerden bir tanesi haline geldi.

58592b08a781b640b873cd7e.jpg

Pandemi sebebiyle evlere kapanan insanların yeni yıldan umut ettiği bu günlerde daha çok anlam yüklenen Noel Ağacı’nın rahatlatıcı ve stres atıcı bir özelliği olduğu kesin gibi. Daha önce Noel Ağacı süslemeyen birçok kişinin de bu sene Noel Ağacı süsleme merasimi bir tek umut ile açıklanabilmektedir. Fazlasıyla zaman bulan insanlar bu zamanlarını anlam yükledikleri bazı şeylere harcamak isterler. Yeni yılın hiç olmadığı kadar önemsendiği 2020 yılının sonları ise tüm insanlar için büyük anlamlar ifade etmekte. Umudun simgesi olan Noel Ağacı yeni yıla renkli ve parlak girmenin de temsilciliğini yapmaktadır. Bazı Müslüman kesimlerin dine aykırı bulması sebebiyle süslemedikleri Noel Ağacı tüm dünyada büyük bir kitle tarafından kabul görmektedir.

 

Neden Çam Ağacı Kullanılır?

Yılbaşının yegane temsiliyetine baktığınızda soğuk hava ve beraberinde kar görmektesiniz. Kış mevsimine denk gelen yılbaşları kış aylarına da dayanıklı olan ağaç tercihi ile ritüeller içerisinde kendisine yer bulmaktadır. Kış mevsimine dayanıklı olan çam ağacının bu sebeple seçildiği ve süslendiği artık kanıtlanmış bir gerçeklik olmakla birlikte, süslenmesi en kolay ağaçlardan bir tanesi olması da ayrıca tercih sebebidir. Çok eski bir gelenek olan Noel Ağacı süsleme merasimi, dayanıklı olması sebebiyle tarihten beri çam ağaçları ile sağlanmaktadır.

Kışı anımsatan bir havası olan çam ağacı bu aylarda yeşil kalabilen nadir ağaçlardandır. Hiçbir şekilde yıpranmaya uğramayan çam ağacının bu sebeple kullanıldığı artık kesinleşen bilgilerden bir tanesidir.

 

2021 Yılı İçin Noel Ağacı Süsleyenlerin Sayısında Ciddi Artış Var!

Noel Ağacı süs malzemelerinin satış oranlarına bakılarak 2021 yılı için Noel Ağacı süsleyenlerin sayısında ciddi bir artışın olduğu gözlemlenmiştir. Buna sebep olarak insanların evde kapalı olması gösterilirken, bir diğer sebep ise 2021 yılına yüklenen büyük anlamlarla ortaya konmaktadır. Zorlu bir 2020 senesi geçiren ve hala büyük bir buhranın içerisinde bulunan insanlığın umut olarak gördüğü yeni yıl için geleneksel ritüellere giriştikleri düşünülmekte. Bu sebeple Noel Ağacı süs malzemelerinin 2020 sonunda ciddi bir şekilde rağbet gördüğü düşünülmekte.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.