Yenilenmiş Telefon Nedir? Yenilenmiş Telefon Alınır mı?

Yenilenmiş Telefon Nedir? Yenilenmiş Telefon Alınır mı?

Yeni bir telefon almaya karar veren insanlar yenilenmiş telefonlarla karşılaşabiliyorlar. Bu durumda yenilenmiş telefon nedir sorusu akıllara takılıyor.

Yeni bir telefon almaya karar veren insanlar yenilenmiş telefonlarla karşılaşabiliyorlar. Bu durumda yenilenmiş telefon nedir sorusu akıllara takılıyor. Yenilenmiş cep telefonları fiyat olarak orijinal telefona göre daha ucuz olduğu için merak konusu oluyor. Her yenilenmiş telefonun malzeme kalitesi orijinali ile birebir aynı mı gibi sorularda insanların akıllarını kurcalıyor.

İnsanlar neredeyse 1, 2 veya 3 maaşı ile bir telefon satın alabildikleri için doğal olarak ucuza yöneliyorlar. Ancak ucuz veya pahalı herhangi bir ürün satın almadan önce hiçbir şekilde ön kabullerinizle hareket etmemelisiniz. Doğru bir şekilde araştırma malısınız. Uzmanların ve deneyim sahibi kullanıcıların önerilerini de göz önünde bulundurmalısınız. Yenilenmiş telefon satın alırken de aynı kriterleri göz önünde bulundurun.

Yenilenmiş Telefon Nedir?

Yenilenmiş telefonlar sadece ucuz oldukları için değil, ayrıca bazı belirsizliklere sahip olduğundan da merak edilmektedir. Yenilenmiş telefon nedir sorusunun yanıtı aslında oldukça kısa. İkinci el telefonların firmalar tarafından orijinal veya yan sanayi diye tabir edilen donanımlarla yenilenmesidir. İkinci el dendiğinde tamamen bozuk ürünler aklınıza gelmemeli. Sıfır özelliği bozulmuş olan, yani paketi açılmış olan tüm ürünler ikinci el olarak değerlendirilir.

Ancak her yenilenmiş cep telefonu birebir aynı kalitede değildir. Bu durum tamir işlemlerinin neredeyse tamamen manuel olması, belirli standartlarda ve malzeme kalitesi ile yenilenmemiş olmasından kaynaklamaktadır.

Genel olarak yenilenmiş telefonların 12 ay garantisi bulunmaktadır. Yenilenmiş cep telefonu ikinci el gibi görünmez. Özellikle ekran ve kasada çizik olmaması için tamamen yenilenirler. Diğer RAM, işlemci, buton ve batarya gibi bileşenler ise arıza ve verimlilik testinden sonra yenilenmektedir. Bu bileşenlerde herhangi bir sorun yoksa, ilk üretimdeki parçalar değiştirilmez. Eğer değiştirilmesi gerekiyorsa orijinal parçalar takılır. Orijinal parça bulunamaması halinde yan sanayi ürünler tercih edilir. Bazı firmalar direkt yan sanayi ürün tercih edebilmektedir. Yan sanayi ürünlerin olumsuz yanlarını burada cevaplandırmaya gerek yok.

Yenilenmiş Telefon Alınır mı?

Yenilenen bir cep telefonu ikinci el telefondan daha iyi durumdadır. Sıfır telefon performansına ulaştırılması hedeflenir. Hedeflenen bu durum her zaman gerçekleşmez. Yani yenilenmiş telefon almak risklidir. Tıpkı ikinci el ürün almak gibi. Firmalar ne kadar arıza tespiti, tamir ve test yapsalar da gözden kaçan unsurlar olabiliyor. İnternette kullanıcıların yorumlarına baktığınızda, telefonun tüm donanımının sağlam olduğunu fakat mikrofonunda sorun yaşadığını söylediğine şahit olabilirsiniz. Yenilenmiş telefon alınır mı sorusunu kendinize sorun. Ben bu riskleri göze alabilirim diyorsanız satın alın.

Donanımların bozuk veya yan sanayi çıkması tamamen yapan firmaya bağlıdır. Bu sebeple ürün satın almadan önce firmayı iyi bir şekilde araştırın. Haddinden fazla olumsuz yorum bulunuyorsa kesinlikle yenilenmiş telefon almayın. Çünkü o firmanın iş yapış şekli bellidir, size ayrıcalık uygulamalarını beklemek yanlış olur. Satın alan kullanıcı yorumlarına ulaşabiliyorsanız göz gezdirin. Ciddi sorunlar yaşayanlar varsa yine o satıcıdan uzak durun.

Yenilenmiş Telefon Fiyatları

Yenilenmiş telefonlar ikinci el gibi çok ucuz değillerdir. Bazen oldukça düşük fiyat fırsatlarını yakalamak mümkündür. Bunun için devamlı satın alacağınız telefon için piyasayı takip etmelisiniz.

2020 yenilenmiş telefon fiyatlarından bazıları listelenmiştir;

  • Samsung Galaxy Note 9 128GB - (Yenilenmiş = 4000TL), (Sıfır = 7000TL)
  • Apple iPhone 7 Plus 32GB - (Yenilenmiş = 3839TL), (Sıfır = 5490TL)
  • Samsung Galaxy S6 32GB - (Yenilenmiş = 1449TL), (Sıfır = 2399TL)
  • Apple iPhone X 256GB - (Yenilenmiş = 7000TL), (Sıfır = 9000-11000TL)
  • Huawei P20 Pro 128GB - (Yenilenmiş = 3600TL), (Sıfır = 7500TL)

İkinci el telefon alıp, tüm donanımlarını siz yaptırdığınızda hemen hemen aynı yenilenmiş telefon fiyatlarına ulaşırsınız.

Yenilenmiş telefon nedir sorusunu ve diğer yukarı açıklanan konuları anlamış fakat kararsız kalmış olabilirsiniz. Kararsızlığınız oldukça doğal. Çünkü riskli bir satın alma işlemi yapıyorsunuz. Gelecek ürün hakkında net bilgi sahibi olamıyorsunuz. İçerisindeki donanımların hangilerinin ve ne şekilde değiştiğinden habersizsiniz. Özellikle iade kabul etmeyen veya sorun çıkaran firmalardan satın alım yapmanız halinde daha sıkıntılı bir süreç başlayabilir.

Yenilenmiş telefon fiyat açısından çok avantajlı. Eğer işinin ehlinden alabilirseniz, son derece karlı. Ancak bu işin sonunda yan sanayi ürünlerle donatılmış, yarı sağlam yarı bozuk bir telefonu satın almakta var. Tüm bu durumları göz önünde bulundurarak satın almaya karar vermeniz iyi olacaktır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.