Hangi Şeker Hangi Tatlıda Kullanılır?

Hangi Şeker Hangi Tatlıda Kullanılır?

Kurabiye, pasta, kek ve birçok tatlı şeklinde önümüze çıkan bu şekerli ürünlerde hangi şekerin kullanılması gerektiğini biliyor musunuz?

 

 

Şeker ne kadar zararlıda olsa yinede vücut için gerekli temel maddelerden bir tanesidir. İçeriğimize dair bir şeyler söylemeden önce, şekerin sağlığınız açısında aşırı kullanımının büyük zararlara sebep verebileceğini belirtmemiz de fayda olacaktır. Fazlası zarar; ancak yinede vücut için gerekli olan şeker ihtiyacını birçok üründen karşılayabilmemizin yanında sofralarımızın vazgeçilmez lezzetleri olan tatlılarda ana ürün ise şeker olmaktadır. Kurabiye, pasta, kek ve birçok tatlı şeklinde önümüze çıkan bu şekerli ürünlerde hangi şekerin kullanılması gerektiğini biliyor musunuz?

pudra-sekeri-degirmeni-powdered-sugar-grinder-toper-coffee-roaster-d975e.jpg

Beyaz şeker, pudra şekeri, esmer şeker gibi birçok çeşidi olan şekerleri kullanırken neyi bunları hangi tatlılarda kullanabileceğiniz bilmeniz gerekir. İşte sizler için derlediğimiz hangi şekerin hangi tatlıda kullanılması gerektiği adlı içeriğimize başlıyoruz.

 

Beyaz Şeker Hangi Tatlılarda Kullanılır?

Sofralarımızın vazgeçilmezi olan ve son yıllarda büyük düşüş yaşansa da çoğumuzun çayda, kahvede kullandığı beyaz şeker tamamen sakarozdan oluşmaktadır. Diğer şekerlere göre en rafine şeker olarak bilinen beyaz şeker; şeker pancarı, şeker kamışı veya hurmadan elde edilmektedir. Beyaz şeker diğer şekerlere oranla daha çok tatlıda kullanılabilmektedir. Kek yaparken kullanılan beyaz şeker, kremalı, şerbetli ve diğer tüm tatlılarda da kullanılabilmektedir.

 

Pudra Şekeri Hangi Tatlılarda Kullanılır?

Toz şeklinde ve görünümünde olan pudra şekeri en çok tercih edilen şeker türlerinden biridir. Beyaz şekerin öğütülmesi ile elde edilen pudra şekeri oldukça hafif bir türdür. Daha çok beze ve kurabiye gibi tatlılarda kullanılan pudra şekeri aynı zamanda iyi bir tatlı süsleme malzemesi de olmaktadır.

 

Şeker Kamışı Hangi Tatlılarda Kullanılır?

Şeker kamışının içinde çok az pekmez bulunmaktadır. Bu sebeple konulduğu tatlı ve kurabiye gibi şeylerde vanilya etkisi yapması ile bilinmektedir. İçerisinde pekmez olması sebebiyle ciddi bir şekilde daha tatlı olan şeker kamışı bu sebeple daha tatlı olması istenilen şeylerde çokça tercih edilmektedir. Özellikle tartlarda ve kreplerde kullanılan şeker kamışı üstlerine serpilmesi ile bunlara hem güzel tat verir hem de etkileyici bir görünüm kazandırır.

 

Esmer Şeker Hangi Tatlılarda Kullanılır?

Sırada son yılların en belirgin fark yaratan şeker türü var. Beyaz şekerin mutlak hakimiyetine son verebilecek kadar tercih edilen şeker türü olan esmer şeker beyaz şekere en büyük rakip durumunda. Beyaz şekerden isminden de anlaşılacağı üzere daha koyu olan esmer şeker biraz daha ağır bir tada sahip olması sebebiyle dikkatli kullanılması gerekmektedir. Beyaz şeker ile karıştırarak kullanmanız gereken esmer şekeri tüm tatlı tariflerinizde ölçüsüne dikkat ederek kullanmanız mümkündür.