Zeytin Alırken Dikkat! Sahte Zeytin İle Organik Olanı Nasıl Ayırt Edilir?

Zeytin Alırken Dikkat! Sahte Zeytin İle Organik Olanı Nasıl Ayırt Edilir?

Sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan zeytin kimileri için olmazsa olmazlardandır. Peki ya yediğiniz zeytinde katkı maddesi veya kimyasal varsa… Bazı uzmanlardan zeytine dair uyarılar yapıldı.

 

Sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan zeytin kimileri için olmazsa olmazlardandır. Peki ya yediğiniz zeytinde katkı maddesi veya kimyasal varsa… Bazı uzmanlardan zeytine dair uyarılar yapıldı. Son yıllarda birçok gıdada ortaya çıkan katkı maddeleri veya sahte ürün gibi durumlar artık zeytin için de geçerli oldu. Zeytinin belli bir sürede olgunlaştığını belirten uzman kişiler, maalesef bazı ticari kaygılar nedeniyle bu sürenin kısaltılarak uygunsuz katkı maddeleri ile sofralarımıza geldiği uyarısı yapıldı. Yasal olan bu katkı maddeleri zeytinin daha siyah ve daha iştah açıcı görünmesine de neden oluyor.

2-001.png

Siyah ve yeşil zeytinde bazı dikkatlerin sağlanması gerektiğini belirten uzman kişiler muhakkak herkesin natürel zeytin tüketmesi gerektiğini belirttiler. Peki natürel zeytini nasıl anlayabilirsiniz? Uzmanlar natürel ile sahte zeytin ayrımında siyah ve yeşil zeytin için farklı gözlemlerden bahsetmekteler. Bu noktada siyah zeytinin bazı yollarla daha da karartıldıklarını söyleyen uzmanlar, vatandaşların bu konuda gözle doğru tercihi yapabilmesinin imkansız olduğunu söyleyerek, siyah zeytin alırken aşırı siyah olmasına aldırış etmeden hafif kahverenginin olduğu zeytinlerin daha natürel olabileceği fikrini beyan ettiler.

 

Siyah ve Yeşil Zeytinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle siyah zeytin alırken vatandaşların genellikle en kara olanlarını tercih ettiğini belirten uzmanlar, çok siyah olan zeytinin bazı işlemlerden geçtiğini söylemektedirler. Normal şartlarda 5-6 ay aralığında bu duruma gelen siyah zeytinlerin bazı işlemlerle 1 aylık süreçte bu duruma geldiklerini belirterek, vatandaşların siyah zeytin alırken çok fazla siyah olmasına aldırış etmemeleri gerektiğini belirtmektedirler.

Yeşil zeytin için de bazı uyarılarda bulunan uzmanlar, yeşil zeytinin tatlandırılması sürecinde çizilmesi gerektiğine vurgu yaparak; çizilmemiş ve iştah açıcı görünen yeşil zeytinlerden uzak durulması gerekliliğine işaret ettiler. Yeşil zeytinin tatlandırılması ve bununda natürel yollarla yapılabilmesi için mutlaka çizilmesi gerektiğine vurgu yapan uzman isimler, yeşil zeytinin çizilmeden tatlandırılmasının sakıncalı olduğuna değindiler. Bu sebeple vatandaşların yeşil zeytin alırken çizilmiş olanlardan almaları gerektiğini söylemektedirler. Aksi halde işlenmiş ve bazı katkı maddeleri ile tatlandırılmış zeytinler uzun vadede genetik kodlarla çocuklara bile geçeceğini belirtmekteler. Bu nedenler evde işlenme şansı olan vatandaşların kendi evlerinde yaptıkları zeytinleri tüketmelerinin daha sağlıklı olacağını belirtmektedirler.