Yeni Trend: Erkekler Makyaj Yapma Alışkanlığı Ediniyor !

Erkekler arasında yaygınlaşan makyaj yapma alışkanlığının detaylarını haberde bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

11 Eylül 2021 15:15 Yaşam
Yeni Trend: Erkekler  Makyaj Yapma Alışkanlığı Ediniyor !

Makyaj yapmak denilince aklımıza direkt kadınlar geliyor ve çoğunlukla makyaj yapmayı feminen olmakla ilişkilendiriyoruz. Ancak son dönemlerde özellikle sosyal medaydaki influencerlar ve diğer sosyal medya kullanıcıları aracılığıyla aslında bu düşüncemizin pek de öyle olmadığını gördük. Çoğu erkek makyaj sanatçını görmeye başladık. Erkekler arasında yaygınlaşan makyaj yapma alışkanlığının detaylarını haberde bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

Bu sadece geçici marjinal bir olay mı yoksa temelli olan bir trend mi?

Moda sektörü ve kişise bakım sektörleri diğer tüm sektörlerde olduğu gibi artık cinsiyet temelli yaklaşmayı rafa kaldırmış görünüyor. Daha kapsayıcı ürünlerle toplumun her kesimine ulaşmayı hedef alıyorlar.

Bugün, makyaj artık (sadece) hangi cinsiyete sahip olduğunla bağlantılı bir konu olmaktan çıktı. Makyaj yapmak hem erkekler ve hem de kadınlar tarafından kullanılan bir tür kendini ifade etme, yansıtma hatta sanat alanına döndü.

Sadece sosyal medyaya (özellikle İnstagram ve TikTok) bir göz atın. Biraz inceleme yaptığınızda makyaj yapan erkeklerin sayısız videosunu ve fotoğrafını göreceksiniz. Erkeklerin de makyaj yapmayı, kişisel bakımın ürünleri kullanmayı tercih edebildiği ve sevebildiği gerçeğini, ana akıma sokmaya ve yaygınlaştırmaya katkıda bulunan çeşitli sosyal medya kullanıcıları ve influencerlar, bu olgunun en büyük destekçileri

‘Zaman değişimi beraberinde getirir.’

Elbette erkekler makyaj yapmaya 2021 yıllında başlamadılar. Erkeklerin makyaj yapması, antik çağlara dayanan ve yüzyıllar boyunca süren bir uygulamadır. David Bowie'den Johnny Depp'e ve Prince'e kadar pek çok ünlü makyaj yapmanın hangi cinsiyete sahip olduğunuzla bir alakasının olmadığını ve bunun tamamen sizin neyi sevdiğiniz ve nasıl görünmek istediğinizle ilgili olduğunu yaşamlarıyla yansıtmaya çalıştılar.

Peki Neden şimdi Erkeklerin Makyaj Yapması Bu Kadar Yaygınlaştı?

Bunun sebebi muhtemelen Z kuşağının toplumsal normları yıkan ve değişimi beraberinde getiren yapılarından kaynaklı oldu. Moda endüstrisi değişime ayak uydurdu ve kenidini hızlıca Z kuşağına adapte etti diyebiliriz. Moda ve diğer bir çok sektör cinsiyetçi sınırları kaldırarak artık belli bir cinsiyete hitap etmeyen daha nötr ve özgün koleksiyonlar üretmeye başladılar. Böylece siz bir şeyler alırken cinsiyetinize göre değil tamamen zevklerinize ve ihtiyaçlarınıza göre karar verebileceksiniz.

Kozmetik ve moda sektörünün artık yeni alıcılarına yani Z kuşağına uygun üretim yapma vakti geldi. Çünkü yeni kuşak sınırlardan pek hoşlanmıyor. Özellikle Japonya'da erkek kozmetik sektörü patlamış durumda ve gittikçe daha yaygın hale geliyor. Elbette erkek kişisel bakım ve kozmetik sektörü bir anda ortaya çıkıp yayılamaya başlamadı. Bu süreç adım adım gelişiyor. Örneğin; Ünlü stilist ve Vogue dergisi modeli Harry Styles, Grammy Ödülleri'nde giydiği kıyafetlerle moda ve güzellik sektöründeki bazı önyargıların sarsılmasına ve aşılmasına büyük ölçüde katkıda bulundu.

Diğer taraftan Jared Leto ve dünya çapında çok etkili olan birçok erkek K-pop sanatçısı istedikleri gibi giyinip istedikleri şekilde makyaj yapan kişilerden sadece bazıları.

Dünyaca ünlü bu kişiler hem isteklerinden vazgeçmiyor hem de yıllardır var olan belirli güzellik standartlarına meydan okuyor, değişime katkı sağlıyorlar.

Sosyal medyada açılan #boysinmakeup hashtag'i için en az 230 milyon görüntüleme ve tiktok'ta #mensgrooming için 550 milyondan fazla görüntüleme insanların artık belli kalıplardan sıkıldığını ve değişimi talep ettiklerini gösteriyor. Erkeklerin makyaj yapmasının bu kadar yaygınlaşmasının en büyük sebeplerinden biri de Covid 19 salgını sebebiyle yaşanan pandemi süreciydi. Ayrıca sosyal medya araçlarının yaygınlaşması, makyaj yapan erkeklerin daha görünür olmasını sağladı.

Markalar sürece uyum sağlıyor ve çeşitli yenilikler yapıyor.

Pandemi sürecinde daha fazla sayıda kadın makyaj yapmak yerine daha doğal ve otantik bir rutini tercih etmeye başladılar. Bu süreçte erkekler günlerini bir taraftan Zoom toplantılarıyla doldururken diğer taraftan makyajla uğraşmaya başladılar.

Örneğin; pandemi sürecinde Eski beyzbol yıldızı Alex Rodriguez erkeklere koyu halkalar ve kırışıklıklar için bir kapatıcıdan oluşan bir makyaj koleksiyonu oluşturmaya başladı. Sporcu, koleksiyonun yayınlandığı sırada İnstagramda" toplantıdan toplantıya atlarken, lekeleri veya Tıraş bıçağı darbelerini gizlemek için rutinimde hızlı ve kolay bir şeylere ihtiyacım olduğunu fark ettim " dedi.

Artık Zoom yorgunluğu diye bir terim hayatımıza girmiş durumda. Bu yüzden erkekler yorgunluklarını gizleyebilmek için makyaj yapmayı kurtarıcı olarak görmeye başladı.

İstatistikler Erkeklerin Makyaj Yapması Hakkında Ne Diyor?

Erkekler arasında makyaj yapma oranlarındaki artış yapılan istatistik araştırmlarıyla doğrulandı.

Web veri analiz şirketi Moz, geçen yıl pandeminin başladığı Nisan ayında 2019'in aynı dönemine kıyasla "erkek makyajı görünümleri" için internet aramalarında neredeyse %80 artış ve koyu halkaları veya lekeleri gizlemeye ilişkin ipuçları için yapılan aramalarda artış olduğunu bildirdi. Guardian, geçtiğimiz günlerde 2020'nin son altı ayında erkek cilt bakım pazarında %300 büyüme kaydettiğini ve bir İngiltere perakendecisinden bilgi aldığını belirti. Her ne kadar rakamlar erkeklerin kozmetik sektörüne olan ilgisinde artış olduğunu gösterse de henüz ana akım reklamlarda ve büyük markalarda erkeklere yönelik makyaj paylaşımlarının olması için uzun bir yol var. Elbette halihazırda Gucci Beauty, MMUK ve tabii ki Chanel, Tom Ford ve Marc Jacobs gibi birçok güzellik markası artık erkekler için makyaj ürünleri üretiyor ve piyasaya sürüyor. Aslında çoğu markanın yeni kozmetik ürünleri özellikle erkelere ya da kadınlara yönelik değil herkesin kullanımına uygun olacak tarzda üretiliyor.

Bu yaz Londra'da, kendini erkekler için makyaj satmaya adayan the War Paint For Men adında dünyanın ilk erkek kozmetik mağazasını açtı. Bu tarz girişimler hızlıca artıkça erkek kozmetik ve makyaj alanı çok daha hızlı büyümeye, yaygınlaşmaya ve gelişmeye başlayacak gibi görünüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler