Yalnızca Su İçerseniz Ne Olur?

Genel ismiyle sıvı ihtiyacı dediğimiz insan vücudu için gerekli olan bu madde halinden yalnızca suyu tüketsek neler olur?

Vücudun 4’te üçü su olduğu bilgisi ilkokuldan itibaren bize verilmiştir. Buradan yola çıkarak suyun vücut için ne denli gerekli olduğunu görebiliriz. Genel ismiyle sıvı ihtiyacı dediğimiz insan vücudu için gerekli olan bu madde halinden yalnızca suyu tüketsek neler olur? Örneğin hayatınızdan kahve, kola, çay vb. içecekleri çıkardığınızı düşünün ve suyunuza bazı aralıklarla sadece limon attığınızı düşünelim. Vücut bu durumda nasıl bir reaksiyon verecektir ve vücutta neler olacaktır? İşte bu sorunun cevabını bu içerikte bulabileceksiniz.

Metabolizma Hızı!

Yalnızca su içmeniz durumunda ve özellikle sabah kalkar kalkmaz bir bardak su içmeniz halinde metabolizma hızınız ciddi bir artış gösterecektir. Metabolizma hızının artması ile birlikte tüm vücut sistemlerinde de ciddi bir hızlanma ortaya çıkacaktır. Ayrıca bu ilk suya birkaç damla limon suyu eklemeniz halinde sindirim sisteminizde de ciddi bir hızlanma ve rahatlama hissetmeniz söz konusu olacaktır. Güne başlangıç olan ilk su bardağı ile birlikte hızlanan metabolizma vücuttaki zararlı maddelerin hızlıca dışarı atılmasını sağlayacaktır.

Kalp ve Damar Sağlığı!

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi su içtiğinize metabolizma hızınızda inanılmaz bir artış olacaktır ve düzenli su içmeniz halinde, bununla birlikte diğer sıvıları bıraktığınızı farz ederek; damar sağlığınızın daha etkili olacağını söyleyebiliriz. Vücut için gerekli olan suyun alınması ve beraberinde damar sağlığını riske atacak diğer sıvılardan uzak durmanız halinde kan dolaşımınız daha etkili çalışmaya başlayacaktır. Damarların sağlıklı olması ile birlikte kalbinizde de ciddi bir iyileşme ortaya çıkacak ve kalbiniz bütün vücuda daha etkili kan pompalayacaktır.

Böbreklere Etkisi!

Böbrekler suya en çok ihtiyaç duyan organların başında gelir. Yeterince su tüketmemeniz durumunda böbreklerde kitlelerin oluşması muhtemeldir. Oluşan bu kitleler ise taşlaşma gibi sorunlara neden olacağından böbrek taşı problemi ile karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Düzenli su tüketmeniz ve vücudu zarara uğratacak diğer sıvılardan kaçınmanız halinde varsa böbrek taşlarının atılması sağlanacak ve yoksa ise böbreklerde taş oluşumuna karşı risk azaltılmış olacaktır.

Beyine Etkisi!

Su tüketiminin en belirgin farklarından bir tanesi de beyinedir. Beynin büyük bir bölümü sıvıdan oluşmakla birlikte birçok ihtiyacını ise sudan sağlamaktadır. Su yerine alınan diğer sıvılar beyinde başka bölgelerin tetiklenmesine neden olabileceği için bazı ruhsal sorunların ortaya çıkmasında da etken olabilmektedirler. Öyle ki kahve ve çay tüketimini sık yapan birinin beyninde meydana gelen değişimler nedeniyle kaliteli bir uykudan söz etmek biraz zor olabilmektedir. Bu nedenle sadece su içilmesi beyin fonksiyonlarını da ciddi oranda etkileyecektir.