Yalnızca 1 Dakikada Çaydanlığınızı Parlatabilirsiniz!

Yalnızca 1 Dakikada Çaydanlığınızı Parlatabilirsiniz!

Sürekli ateşin üzerinden olmasından dolayı çaydanlıkların dış yüzeyi, dibi kararabiliyor, çaydanlığın içindeyse kireç tabakası oluşabiliyor. Çaydanlığınızı tüm bunlardan temizlemeniz yalnızca 1 dakikanızı alacak.

Çaydanlığın dış yüzeyi önceden kalaylanarak temizlenmekteydi. Lakin şimdilerde hem çaydanlığın üretildiği malzemeler değişti hem de evde çaydanlığı temizlemek için daha fazla seçeneğe sahibiz.

Kireç tutan ve kararan çaydanlığın dibini temizlemek için gerekli malzemeler sirke ve karbonat. İlk olarak sirkeyi çaydanlığın içerisine doldurup bir gece bekletin, sonrasında sirkenin büyük bir bölümü dökün ve kalan sirkeye bir yemek kaşığı karbonat ekleyin. Bir dakika kadar bu şekilde beklettikten sonra bulaşık süngeri ile kolayca temizleyebilirsiniz.

sirke-karbonat-768x439.jpg

Diğer yöntem için gereken malzemeler limon tuzu ve su. Çaydanlığın içini tamamen su ile doldurun ve içerisine bir yemek kaşığı limon tuzu ekleyin, iyice karıştırdıktan sonra çaydanlığı boşaltın. Çaydanlığı yüksek ateşte birkaç dakika boyunca kaynattıktan sonra bol suyla durulamayı ihmal etmeyin.

Bu yöntemlerle çaydanlığınızı tertemiz yapabilirsiniz.

Çaydanlığınızdaki kireçten kurtulmak istiyorsanız yapmanız gerekenler oldukça basit. Patatesin kabuklarını soyduktan sonra çaydanlığın içerisine atıp bol su ile yarım saat kadar kaynatın bu sırada kireçlerin yok olduğunu göreceksiniz. Yine yumurta kabuklarını çaydanlığın içinde bir miktar su ile kaynatarak kireci temizleyebilirsiniz, yumurta kabuğu en iyi kireç sökücülerden birisidir. Porçözü çaydanlığın içerisinde kaynatırken kireç bulunan bölümlerde gezdirerek kireci kolayca temizleyebilirsiniz. Porçöz kullandıktan sonra çaydanlığınızı dikkatli bir şekilde bol su ile temizlemeyi sakın unutmayın.

limon-tuz-karisimi-728x410.jpg

800x420-caydanlik-nasil-parlatilir-caydanlik-parlatma-yontemleri-1538140116337.jpg