WhatsApp’tan Gelen 8 Mart Mesajına Dikkat! Dolandırıcılığa Karşı Uyarı!

WhatsApp’tan Gelen 8 Mart Mesajına Dikkat! Dolandırıcılığa Karşı Uyarı!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne girilirken, WhatsApp üzerinden yayılmaya başlayan bir mesaj yeni dolandırma yolu olarak ön plana çıktı.

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne girilirken, WhatsApp üzerinden yayılmaya başlayan bir mesaj yeni dolandırma yolu olarak ön plana çıktı. Birçok kullanıcıya gitmeye başlayan bir spor markasının hediye 1 milyon çift ayakkabı mesajına dair uyarı yapıldı. Spor markası Adidas tarafından gönderilmiş gibi iletilen mesaj için Bitdefender’in Türkiye sorumlusu Alev Akkoyunlu uyarı yaptı. Siber güvenlik kuruluşu olan Bitdefender, 8 Mart dolayısıyla bazı dolandırıcıların bu yolu seçtiğini ve buna karşın dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

whatsapp-adidas-kadinlar-gunu-1.webp

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü fırsata çevirmek isteyen bazı dolandırıcı kişilerin başvurduğu bu yol ile mesaja bir link eklenmekte. Linke tıkladığınız anda bu mesajın aynısı tüm rehberinizdeki kişilere otomatik olarak gönderilmekte ve bu mesaj böylece kısa bir sürede birçok kişiye ulaşabilmektedir. Şirket ile temasa geçen Bitdefender, böyle bir kampanyanın olmadığını belirtirken; Bitdefender’ın Türkiye sorumlusu Alev Akkoyunlu bu konuda uyarılarda bulundu. Ayrıca uyarılarda bulunan Alev Akkoyunlu 4 maddede bu konuya nasıl dikkat edileceğini belirtti.

  • Gelen mesajda bilinen bir markanın logosunun olması, sitenin o isimde olması bu mesajın o kurum tarafından gönderildiği anlamına gelmemektedir.
  • Gönderilen linke hiçbir şekilde tıklamamanız gerekir. Teklif büyük olabilir ve çaba harcamadan buna ulaşma şansınız varsa bu ileti bir olta demektir.
  • Gelen mesajdaki linke tıklamadan önce marka veya kurumun resmi sitesine girerek böyle bir kampanyanın olup olmadığını kontrol edin.
  • Son olarak telefonunuzda sizi siber saldırılara karşı koruyacak bir güvenlik çözümü kullanmaya çalışın.