Vatandaşa Müjdeli Haber Ayçiçek Yağı İthalatında Vergi Sıfırlandı!

Vatandaşa Müjdeli Haber Ayçiçek Yağı İthalatında Vergi Sıfırlandı!

Son dönemde ayçiçek yağına gelen art arda zamlardan dolayı vatandaşların isyanı gündeme taşınıyordu. 5 litrelik ayçiçek yağının fiyatı 80 lirayı aşmıştı. Fiyat istikrarının sağlanması için yeni kararlar alındı.

Türkiye’de ekonomik kriz kendisini derinden hissettirmeye devam ediyor. Temel gıda maddelerinin başında gelen ayçiçek yağında fiyatlar son dönemde oldukça yükselmişti. 5 litrelik ayçiçek yağının fiyatı 80 lirayı aşmıştı, vatandaşlar hem krizin hem de koronavirüsün üst üste geldiğini bundan dolayı temel gıda maddelerine ulaşımda zorlandıklarını dile getiriyordu. Ürünün fiyatına her ay yeni zamlar ekleniyordu.

sunflower-oil-and-sunflower.jpg

Türkiye yağ üretimi için hammaddenin çok büyük bir bölümünü dışarıdan ithal ediyor, kurun yüksek olması, hammadde ithal edilen ülkelerdeki hammadde problemi ve üzerine vergi eklenince ayçiçek yağı fiyatında çok ciddi artış yaşanıyor, yağ üreticileri ithalattaki vergi oranını tüketicilerin cebinden çıkarıyordu.

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Kararı ile değişiklik yapıldı, karar Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe gerdi.

Yeni karara göre temel gıda maddelerine ulaşım güvenliği ve fiyatlarda istikrarın sağlanabilmesi için bazı yağlı tohumlar ve yağlardaki gümrük vergisi oranları 30 Haziran 2021 tarihine kadar sıfırlandı.

Ayçiçek yağı ve aspir yağı da gümrük vergisi sıfırlanan ürünlerden.

aycicek-yaginin-fiyati-neden-artti-818932-5.jpg