Uzay görüntülerinden doğrulandı dünya diken üstünde öyle bir şey yapacak ki

Dünya üzerinde nükleer faaliyetleri takip eden Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu oldukça önemli bir raporu kamuyu ile paylaştı.

30 Ağustos 2021 13:21 Yaşam
Uzay görüntülerinden doğrulandı dünya diken üstünde öyle bir şey yapacak ki

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu tarafından Cuma günü paylaşılan rapora göre, uydu görüntüleri aracılığıyla Kuzey Kore’nin nükleer santralinin faaliyete geçtiğini aktardı. Kurum raporun sonunda aktardığı bilgiye göre şunlar eklendi; “Reaktörün ve Radyo Kimyasal Laboratuvarın işleyişine ilişkin yeni göstergeler derinden rahatsız edicidir”

Uluslararası Atom Kurumu, Kuzey Kore’nin Eylül 2020 tarihinden bugüne kadar nükleer faaliyetlerini rapor olarak paylaşarak ülkenin hamleleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Araştırmalar sırasında Temmuz 2021 itibariyle Kuzey Kore’nin yeniden nükleer üretimi yaptığı teyit edilmiş oldu.

13415151-728xauto.jpg

Cuma günü aktarılan raporda, uydu görüntülerinde bulunan Deneysel Nükleer Santrali tekrardan aktif hale getirilmiş oldu. Uluslararası Atom Kurumu yaptığı raporda ‘’Aralık 20218’in başından Temmuz 2021’in başına kadar reaktörün çalıştığına herhangi bir delile sahip değildik Bununla birlikte, Temmuz 2021'in başından bu yana, soğutma suyunun tahliyesi de dahil olmak üzere, reaktörün çalışmasıyla tutarlı göstergeler olmuştur” dendi.

Bunların yanı sıra aynı raporda şu detaylarda oldukça dikkat çekti; “Daha önce Pyongsan uranyum madeni ve Pyongsan uranyum konsantrasyon tesisi olarak ilan edilen yerlerde devam eden madencilik, öğütme ve konsantrasyon faaliyetlerinin belirtileri var”

thumbs-b-c-686052bcab8635dbf2902054330d866c.jpg​​​​​​​

‘’Yeni Göstergeler Rahatsız Edici’’

Uluslararası Atom Kurumu raporunun son kısmında ise şunları söylendi;

“Kuzey Kore'nin nükleer faaliyetleri ciddi endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Ayrıca, 5MW (5 megavatlık) reaktörün ve Radyo Kimyasal Laboratuvarın işleyişine ilişkin yeni göstergeler derinden rahatsız edicidir. Kuzey Kore'nin nükleer programının devam etmesi, ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarının açık bir ihlalidir ve derinden üzüntü vericidir”

Haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler