Uçak Tutması Nedir? Neler Yapılmalıdır?

Uçak Tutması Nedir? Neler Yapılmalıdır?

Uçakla yolculuk artık günümüzün neredeyse vazgeçilmez yolculuklarını oluşturmaktadır. Bu bağlamda uçakları tercih eden kişi sayısı diğer ulaşım araçlarını tercih edenlere göre daha fazladır.

 

Uçakla yolculuk artık günümüzün neredeyse vazgeçilmez yolculuklarını oluşturmaktadır. Bu bağlamda uçakları tercih eden kişi sayısı diğer ulaşım araçlarını tercih edenlere göre daha fazladır. Uçak yolculukları daha kısa sürede yapılabildiğinden tercih edilmekle birlikte uçakla yolculuğun bazı zorlayıcı tarafları da maalesef bulunabilmektedir. İnsan vücudunun alışkın olduğu hava şartlarının değişime uğradığı uçaklarda insan üzerindeki basınç değişmekle birlikte yükseğe çıkılmasından dolayı vücut fonksiyonlarında da belirgin değişmeler söz konusu olabilmektedir.

Bazı kişiler uçak yolculuklarından korkmaları nedeniyle kesinlikle bu ulaşımı hayatı boyunca kullanmamayı tercih ederken, bazı kişiler yaşadıkları küçük zorlayıcı deneyimler nedeniyle uçak yolculuklarından vazgeçebilmektedir; ancak uçak yolculukları aslında çağımızın en az risk taşıyan ulaşımlarının başında geldiğini belirtmekte fayda vardır. Daha az risk barındıran uçak yolculuklarında görülen bazı fiziki farklılıklar yok değildir elbette. Kişide baş dönmesi, kulak ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı gibi sonuçlar gösterebilen durumlara genel isimle uçak tutması adı verilmiştir ve bu durum oldukça normal karşılanmakla birlikte vücudun alışkın olmadığı bir deneyim yaşamasından kaynaklı ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

 

Uçak Tutması Nedir? Neden Oluşur?

Uçaklarda yaşanan bir tür uyumsuzluk hastalığı olarak isimlendirilen uçak tutması farklı sebeplerle mide bulantısı, kusma, kulak tıkanıklığı, baş ağrısı gibi sonuçlara neden olabilmektedir. Genel ortaya çıkma prensibi ise vücuttaki dengesizliğin belirmesi üzerinden değerlendirilen uçak tutmasında; göz ile kulağın beyne farklı algılar göndermesinden kaynaklanır. Gözler uçak içinde aynı ortama sabitlendiği için sabit olma frekansı yollarken, kulaklar ise yolda olunduğunu ve hareket edildiğini beyne iletmektedir. İşte bu farklı iki iletmeden kaynaklı beyinde farklı çakışmalar ortaya çıkar ve sonuç olarak uçak tutması adını verdiğimiz uyumsuzluk hastalığı ortaya çıkmaktadır.

 

Tedbir Olarak Neler Yapılmalı?

  • Öncelikle uçak tutması yaşanıldığında kabin ekibine haber verilmesi gerekmektedir.
  • Özellikle bilinmesi gereken şeylerden bir tanesi bu durumu herkesin yaşadığı ve bazı kişilerin az, bazı kişilerin ise daha fazla maruz kaldığı durumdur. Bu durum size özel olmadığı için kendinizi kötü hissetmenize gerek yoktur.
  • Yükseklik korkusu ve uçak fobisi olmayan kişilerin uçak tutmasından daha az etkilenmesi için cam kenarlarını tercih etmeleri daha faydalıdır. Ancak uçak tutmasına sebep olan şey fobi veya yükseklik korkusu ise kesinlikle cam kenarı daha fazla tetikleyebilir.
  • Naneli sakız uçak tutması için uçuş öncesi çiğnenmesi tavsiye edilen sakızlardan biridir. Bunu tercih edebilirsiniz.
  • Geniş gövdeli uçaklar tercih ederek daha az sarsıntı ile uçak tutulmasından daha az etkilenebilirsiniz.
  • Uçakla yolculukta dar veya çok geniş şeyler giymemeye dikkat ederek, sizi rahat ettirecek giysiler giymeniz bu riski azaltan faktörlerdendir.
  • Son olarak uçuş esnasında parlak ekranlara bakmak ve bir şeyler okumak uçak tutulmasına daha çok imkan tanıyabilmektedir.