Türkiye’de mağarada toplanıyor: değeri dudak uçuklatıyor!

Türkiye’de mağarada toplanıyor: değeri dudak uçuklatıyor!

Türkiye’de mağaradan çıkarılan kantaron balı, ‘dünya en pahalı balı’ olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Arı kolonilerinden uzakta ve deniz seviyesinden 2,500 metre yüksekte bulunuyor.

 

Kendine has eşsiz lezzetiyle dünyaya nam salan Türk balı, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı. Guinness Dünya Rekorları resmi internet sitesi üzerinde yer alan bilgiye göre, 16 Mart’ta Centauri balının, dünyanın en pahalı balı olarak rekorlar listesine girdiği ifade etti. Rekorun kırıldığını doğrulamak için yapılan online görüşme sonrasında, balın başarısının doğruladığını belirtti.

1 Kilosu 96 Bin Lira

Balın eşsiz bir lezzetinin olmasının yanı sıra değeriyle de herkesi şaşırtıyor. Bal, herhangi bir insan yerleşiminden ve diğer arı kolonilerinden uzakta, deniz seviyesinde ortalama 2 bin 500 metre yükseklikte bir mağaradan çıkarıldığı belirtildi. Bu balın kilosu ise 10 bin Euro yani 96 bin lira.

1.png

Faydası Fiyatı Kadar Etkili

Balın geleneksel baldan çok daha farklı olduğunu, koyu renkte ve acı bir tada sahip olduğu bilgisi de paylaşıldı. Ayrıca balın magnezyum, potasyum, fenol, flavanoid ve antioksidanlar bakımından eşsiz özellikleri bulunuyor. En başarılı kaliteyi yakalayabilmek için arıların bakımı konusunda geleneksel yöntemlerden çok farklı olan belirli kurallara uyulduğu ve bunun da balın üretimini çok zorlaştığı belirtildi.

Yılda ortalama olarak 2,3 kez bal hasadı yapan diğer ticari arıcılarının çoğunun aksine Centauri balının yılda sadece bir kez toplanabildiği aktarıldı. Karışımının değerini ve kalitesini doğrulayabilmek için Türkiye Bilim Kurulu / Gıda Ensitütüsüne gönderilen numunelerle sadece en kaliteli malzemenin hasat olduğunun altı çizildi.

‘’Dünya Hazinesi Diyorum’’

Bunların yanı sıra Guinness Dünya Rekorları resmi internet sitesi, Centauri Bal Kurucusu Ahmet Eren Çakır’ında açıklamaları bulundu. Resmi web sitesinde Ahmet Eren Çakır şu ifadelere yer veriyor; ‘’Gerçek bal marketlerde ve dükkanlarda satılamaz çünkü arılar asla doğal olarak insan tüketimi için tonlarca bal yapamaz. Bazıları bunun pahalı bir bal olduğunu söylüyor, ben ona dünya hazinesi diyorum” ifadelerine de yer verdi.