Türkiye Normalleşme Adımları Atarken Mutasyon Görülen İl Sayısı 70’e Çıktı!

Türkiye’de normalleşme adımları atıldı ve onlarca ilde birçok kısıtlama kaldırıldı. Ancak yayımlanan son veriler tedbirlere daha sıkı uyulması gerektiğini gösterir nitelikte.

Türkiye’de kontrollü normalleşme dönemine geçildi, ancak hem vaka sayısı hem de mutasyon görülen il sayısı artmaya devam ediyor. Günlük koronavirüs tablosunda vaka sayısı 11.837 olarak tespit edildi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da açıklamasında mutasyonlu virüs tespit edilen il sayısının 70’e yükseldiğini duyurdu.

mutasyon-gorulen-il-sayisi-70-e-ulasti-bakan-13964238-757-o.jpg

Türkiye’de birçok ilde kısıtlamalar kaldırılmış durumda. Ancak bu durum vakaların tekrardan artmasına neden olabilir bundan dolayı maske, mesafe ve hijyen tedbirlerine daha sıkı uyulması gerekiyor, günlük vaka sayısı 11.837 olarak açıklandı, mutasyonlu virüs görülen il sayısının da 70’e yükseldiği Fahrettin Koca tarafından açıklandı. Mutasyon virüslerin büyük bir bölümünün İngiltere varyantı olduğu belirtildi.

Etkinliği Yayılma Hızı Gibi Değil

Mutasyonlu virüs hızlı bir şekilde yayılıyor ancak insan vücuduna etkisi yayılma hızı kadar kuvvetli değil. Mutasyon virüs geçiren kişilerde ağır hasta olma oranının oldukça düşük olduğu ifade ediliyor. Ağır hasta sayısını ve hasta sayısını aynı oranda yükseltmiyor.

İller Arasında Kontrollü Giriş-Çıkış

Yan yana olan ancak farklı risk grupları içerisinde yer alan iller arasındaki geçiş hakkında konuşan Fahrettin Koca, bu iller arasında kontrollü giriş-çıkışa dikkat çekti. Yeni kararların 2 hafta boyunca uygulanacağını, bu süre sonundaki etkisine göre yeni kısıtlamalara başvurulmasının gündeme gelebileceğini dile getirdi.

koronavirus-1511963-2.jpg

Aşı konusuna da açıklık getiren Koca, 10 gün içerisinden aşının Almanya’dan Türkiye’ye ulaşacağını ifade etti.