Türk Kahvesinin İlginç Özelliğini Biliyor Musunuz?

Türkiye mutfağının ve sofralarının vazgeçilmez lezzeti Türk kahvesinin az bilinen ve herkeste hemen etki eden bir özelliği vardır. Kırk yıl hatırı olduğu söylenen ve eşsiz kahve kültürünün birçok faydasından bahsedilebileceği gibi

Türkiye mutfağının ve sofralarının vazgeçilmez lezzeti Türk kahvesinin az bilinen ve herkeste hemen etki eden bir özelliği vardır. Kırk yıl hatırı olduğu söylenen ve eşsiz kahve kültürünün birçok faydasından bahsedilebileceği gibi bazı bilinmeyen özellikleri de bulunmaktadır. Herkeste içildiği taktirde hemen etkisini gösteren bu kahve özelliği bu içerikten sonra sizde de oluyor mu olmuyor mu? Bir bakın.

turk-kahvesi-diyeti-1550654184-8057.webp

Türk kahvesi ile birlikte en doğru servis şekli bir bardak su ile yapılan servistir ve bunun da bir anlamı bulunmaktadır. Suyun kahve ile birlikte ikram edilmesinin altında yatan gerçek sebep ne olabilir? Yıllar önce yapılan servislerde bile kahvenin su ile birlikte ikram edilmesi çok eski dönemlerden beri bu özelliğin bilindiğini göstermektedir. Altında çok ilginç bir bilimsellik yatan bu servis şeklinin asıl amacını sizlere açıklayalım.

Kahve Metabolizma Hızını Ciddi Şekilde Arttırır!

1062775-620x360.jpg

Türk kahvesi içildikten sonra ciddi şekilde görülen etkiden bahsetmek gerekirse bunun kahvenin kişiyi hemen tuvalete çıkarmasıdır. Bu büyük bir anlam ifade etmekle birlikte suyun kahve ile birlikte servis edilmesine de açıklık getirmektedir. Kahve metabolizma hızını vücuda girdiği arttırmaktadır. Metabolizma hızını arttıran kahve sindirmeyi de kolaylaştırmakta ve boşaltım sistemini tetiklemektedir. Bu sebeple kahve içildikten sonra tuvalete çıkma isteğinin altında bu neden olduğu ispatlanmıştır.

Metabolizmada ciddi bir artışı hızlıca gösteren Türk kahvesi bu nedenle su ile servis edilmektedir. Az kişinin bildiği bu kahve özelliği Türk kahvesi için çok eski yıllardan beridir etkili çalışmaların yapıldığını göstermektedir. Bu etkisinin yanında birçok faydası da bulunan Türk kahvesini sık sık içmek ise kalp sağlığı ve bazı başka sorunları da beraberinde getirebilmektedir.

Türk Kahvesinin Genel Faydaları Nelerdir?

  • Kolesterol düşürmesinde etkilidir.
  • Ağrı kesici etkisi bulunmaktadır.
  • Meme kanseri riskini düşürdüğü söylenir.
  • Astım riskine karşı da oldukça faydalıdır.
  • Siroz riskinin yarı yarıya azaltır.
  • Nefes alıp vermeyi rahatlatır.
  • Diyabet ve Parkinson hastalıklarına etki sağlar.
  • Pankreas kanseri riskini düşürür.
  • Depresyon ve stres gibi ruhsal sorunlara etki eder.