Suriye’de Halk Tarihin En Büyük Açlık Tehlikesi İle Karşı Karşıya

Suriye’de Halk Tarihin En Büyük Açlık Tehlikesi İle Karşı Karşıya

Açlıkla Mücadele Örgütü, Suriye’de halkının tarihin en büyük açlık tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Suriye’de halk açlık tehlikesine her geçen gün biraz daha yaklaşıyor. 12 milyondan fazla kişinin ‘alarm verici düzeyde’ gıda problemi yaşadığı aktarılıyor. 10 yıldır devam eden iç savaştan dolayı halk açlıkla karşı karşıya.

s1200.jpg

Alman Açlıkla Mücadele Suriye Koordinatörü Konstantin Witschel, ülkede 12 milyondan fazla kişinin açlık sorunu ile karşı karşıya olduğunu ve bunun neredeyse nüfusun yüzde 60’ına tekabül ettiğini ifade etti. Geride kalan yıl insani durumun daha da kötüleştiğini belirtti.

Witschel, açlık probleminin en çok kamplarda kalan sığınmacıları etkilediğini, kış şartları ve ağır yağışların kamplarda kalan insanlar açısından büyük problemler oluşturduğu dile getirildi. Ayrıca kamplarda büyük eksiklikler olduğuna da dikkat çekildi.

Suriye’nin kuzeyindeki Azez Türkiye destekli Suriyeli muhaliflerin kontrolü altında. Ülkenin kuzeyinde yani muhaliflerin kontrolü altındaki bölgede 4 milyondan fazla kişi yaşıyor, bunların 2.7 milyonundan fazlasının iç savaşta evini kaybeden kişiler olduğu belirtildi.

36617454-303.jpg

Birleşmiş Milletler’e göre bu kişilerin yarısından fazlası insani yardıma muhtaç, ancak insani yardım fonları bu kişilerin ihtiyacını karşılamak için yeterli değil. Suriye’de iç savaşın patlak verdiği 2011’den beri 12 milyon kişi evinden olmuş durumda.

Gıda Fiyatları Yükseldi

Witschel, Suriye lirasında yaşanan değer kaybının yanı sıra son dönemde gıda fiyatlarının da yaklaşık 3 katına çıkmasının halkın temel gıda ürünlerine ulaşımını zorlaştırdığını, koronavirüsün ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerinin ise giderilmediğini belirtti.

Witschel, insanların gıda alabilmek için borçlandığını, ebeveynlerin çocuklarını doyurabilmek için kendilerinin aç kaldığını, duruma göre porsiyonların ya küçüldüğünü ya da tamamen iptal olduğunu vurguladı.

basliksiz-9-16-9-1613861795.jpg

Witschel, insanların koronavirüsten korunamadığını, çok kalabalık kamplarda iç içe yaşadıklarını, kamplarda sosyal mesafe uygulamasının mümkün olmadığını, hijyen sağlamak için dezenfekten, maske vb. hiçbir şey olmadığını belirtti. Bölgede vaka sayısının düşük olmasının test yapılmamasından dolayı olduğunu dile getirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.