Sigaranın Güzelliğimizi Bozan 10 Olumsuz Etkisi!

Sigara içiyorsanız, muhtemelen sigaranın sağlığınıza ne kadar zarar verdiğini biliyorsunuzdur. Kalbiniz, ciğerleriniz, beyniniz ve hatta cinsel yaşamınız kötü alışkanlığınızın kurbanıdır.

24 Ağustos 2021 18:15 Yaşam
Sigaranın Güzelliğimizi Bozan 10 Olumsuz Etkisi!

Sigaranın sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini görmüyor olabilirsiniz. Ancak etkileri görünür olsaydı sigarayı bırakır mıydınız? Ya görünüşünüzdeki kusurlar sigaranın işi ise? Sigara sadece sağlığınızı yok etmekle kalmaz, aynı zamanda fiziksel görünümünüzü de bozar. Cildiniz, dişleriniz, saçlarınız, gözleriniz ya da güzelliğinizin gizli kozu olması gereken tüm parçalar, sigara sonucu zarar görür.

Sigaranın, çıplak gözle görülebilen ve doğal güzelliğinizi bozmasının sonuçları şunlardır:

pasif-icicilik-ve-zararlari-sigara-dumaninin-olumsuz-etkileri5.jpg

1. Doğal Cilt Parıltısının Kaybı

Sigara, sahip olduğunuz doğal ve sağlıklı bir cilt parıltısının kaybına neden olur. Tıpta bile, sigaranın bir sonucu olan ve çoğu sigara içen kişi için ortak olan, belirli yüz özelliklerini (ağız ve göz çevresindeki kırışıklıkları) tanımlamak için kullanılan "sigara içen yüzü" terimi kabul edilmektedir. Sigara içen insanların yüzünde erken yaşlanma ve sarımsı bir cilt bozulması oluşur.

Sigara, kandaki oksijenin yerini alan karbon monoksit ve kan damarlarını daraltarak kan akışını azaltan nikotin maddesi içerir. Cilde kan akışının azalması, oksijen ve besin eksikliği cildi kurutarak sağlıklı renginden mahrum bırakır. Sonuç olarak, sigara içenlerin pek çoğu soluk bir ten rengine sahiptir.

2. Erken Yaşlanma ve Kırışıklıklar

Kırışıklıklar bazen zengin bir yaşam deneyimi olan bilge bir kişinin işareti olsa da, sigara içen bir gencin cildinde yer aldığında durum hiç böyle değildir. Güneşlendikten sonra sigara içmek erken yaşlanmanın en büyük sebebidir.

Yakılan her sigara, cildi oksitlenmiş kan ve besinlerle besleyen kan damarlarını daraltır. Bu şekilde cilt elastikiyetini kaybetmeye başlar ve özellikle ağız ve göz çevresinde oluşacak kırışıklıkları daha hızlı bir şekilde meydana getirir. Dumanın girmesini engellemek için gözlerinizi kapattığınızda gözleriniz; sigara içtiğinizde dudaklarınız ağrır. Sigara içenlerde kırışık ve soluk cilt görünümü 4 - 5 kat daha yaygındır.

Sigara ayrıca, cildi koruyan ve hayati bir antioksidan olan C vitamini de dahil olmak üzere bir dizi vitamini yok eder. Ortalama olarak, sigara içenler sigara içmeyenlere göre 14 yaş daha büyük görünür.

3. Sarkık Bir Cilt

Sigara tütünü 4.000'den fazla kimyasal içerir. Sigara içme sırasında açığa çıkan serbest radikaller, cildi sıkılaştırmaktan sorumlu olan kolajen ve elastini yok eder. Kaybedilen kolajen miktarı boğazda, göz çevresinde, göğüs bölgesinde, bacaklarda ve kollarda cildin sıkılığını ve elastikiyetini kaybetmesine yani sarkık bir cilt görünümüne neden olur.

4. Yaraların İyileşmesini Geciktirir ve Yara İzlerini Belirginleştirir

Nikotin, vazokonstriksiyona (kan damarlarının daralmasına) neden olur ve temiz kanın cildin ince damarlarına akışını kısıtlar. Sonuç olarak, yaraların iyileşmesi daha uzun sürer. Sigara içenlerin sigara içmeyenlere göre daha büyük ve daha kırmızı yara izleri vardır.

sigarayi-birakmanin-vucuda-etkileri-sigarayi-birakinca-vucutta-neler-oluyor-1571732901-8682.jpg

5. Çatlak Dudaklar ve Sararmış Dişler

Güzel bir gülüşü özlüyor musunuz? Sigara kullanmak bunu size asla geri vermeyecek. Tam tersine sigara, dudakların doğal rengini yavaşça bozarak, onu koyu ve itici bir hale getirir. Sigara içenlerin dudakları genellikle çatlaktır ve üzerlerinde ince çizgiler de görülür. Bu da dumanın çekilmesi için gerekli olan sık büzülmenin bir sonucudur.

6. Erken Saç Kaybı

Sigara içiyorsanız sağlıklı ve canlı saçlara veda edin. Sigara dumanının içerdiği nikotin ve karbonmonoksit sebebiyle saçlarınız parlaklığını kaybeder ve incelir. Bunun sınucunda daha kolay dökülür.

Sigara içenlerde karbon monoksit kan yoluyla saç kökleri dahil vücudun tüm bölgelerine taşınır ve kafa derisindeki oksijen varlığını azaltır. Saç, kan dolaşımından yeterli besin ve oksijen almadığında cansız hale gelir ve dökülür. Sigara içenler, sigara içmeyenlere göre iki kat daha fazla saç dökülmesi ve erken kellik yaşarlar.

7. Göz Çevresinde Şişkinlik ve Koyu Halkalar

Sigara, yetersiz uykunun ana nedenlerinden biridir. Yeni güne uykusuzluk ile başladığınızda şişmiş göz kapakları ve göz çevresinde koyu halka oluşumu kaçınılmaz olarak kendini gösterir. Sigara içenlerde uyumak niceliksel olarak mümkün olsa bile, kaliteli uykuyu garanti edemez.

Sigara içenler, içmeyenlere göre dört kat daha fazla uykusuzluk yaşamaktadırlar. Bunun sebebi; vücudun, geceleri uykunun bozulmasına ve huzursuzluğa neden olan nikotine aç hale gelmesidir. Yetersiz uyku, güzelliğiniz için büyük bir düşmandır.

8. Katarakt

Her sigara yaktığınızda, görme kaybına yol açabilecek katarakt ve maküler dejenerasyon riskini artırırsınız. Katarakt, göz merceğinin bulanıklaşmasıdır. Retinadaki hassas kan damarları dumandan kolayca zarar görebileceğinden, bu durum sigara içenleri içmeyenlere göre iki kat daha fazla etkiler.

sigaranin-sagliga-zararlari-nelerdir-2531710-810x458.jpg

9. Sararmış Parmaklar, Sağlıksız ve Kırılgan Tırnaklar

Sigarada bulunan nikotin, sadece dişlerinizi ve cildinizi sarı - kahverengi bir tona dönüştürmekle kalmaz, aynı zamanda parmaklarınızı da sarartır ve tırnakların sıkılığını yok eder. Sigara vücuda ihtiyacı olan oksijeni sağlamadığı için tırnaklar da zarar görür. Yavaş uzama ve kırık tırnaklar, sigaranın yaygın sonuçlarındandır.

Sarı lekeleri farklı tedavilerle ortadan kaldırmaya çalışmak yerine sigaraya veda edin.

10. Doğal Kokunuzu Yok Eder

Sigara içenlerin dudaklarına, saçlarına ve kıyafetlerine genellikle kötü bir nefes ve kötü bir koku sinmiş haldedir. Sigarasını yeni söndürmüş bir kişiye sarılmak veya öpmek hiç de hoş değildir. Kadınsı güzellik hoş bir vücut kokusunu da içerir ve inanın, sigara dumanının güçlü ve iğrenç kokusunu hiçbir parfüm gizleyemez.

Unutmayın, vücudunuz sigarayı bıraktığınız ilk dakika içinde iyileşmeye ve doğal güzelliğine kavuşmaya başlar. Denemeye değer, değil mi?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler