Seyyar Klima İşe Yarıyor Mu?

Seyyar klima işe yarar mı? Günümüzde özellikle klima fiyatlarının aşırı derecede pahalı olması insanları seyyar ya da mobil olarak adlandırılan klimalara yönlendirmiştir.

Yayınlanma:
Seyyar Klima İşe Yarıyor Mu?

Seyyar klimalar bizzat gaz ile çalışan veya sulu soğutma sistemleri ile çalışan ürünlerdir. Klimaya göre en az yüzde 60 daha uygun fiyatlı olması insanları mobil klima satın almaya yönlendirmektedir. Seyyar klimalar, şimdilik iklimlendirme mağazalarında ve internet üzerinden satışa çıkarılmaktadır. Peki seyyar klimalar gerçekten işe yarıyor mu? mobil klima kullanmak verim almamızı sağlar mı?

Kaç Çeşit Seyyar Klima Var?

1-Gazlı Seyyar Mobil Klimalar

2-Sulu Soğutma Sistemli Klimalar

Gazlı Seyyar Klimalar

Gazlı mobil klimalar bizzat standart klima ile aynı mantıkta çalışmaktadır. Normal klimalarda dış ünite bulunmasına karşın, mobil klimalarda dış ünite yoktur, sadece iç ünite bulunmaktadır. Dış ünite olarak adlandırdığımız sıcak kısım, mobil klimanın bizzat içinde bulunur ve bir hortum vasıtasıyla oluşan sıcak hava dışarı atılmaktadır.

Gazlı seyyar klimalarda verim, standart klimalara göre çok düşüktür, standart klimalarda dış ünite ile sıcak hava dışarı atılırken, seyyar klimada dış ünite olmadığından bir hortum ile hava dışarı atılır, ancak bu yeteri kadar verimli değildir, bu nedenle aynı BTU değerine sahip standart bir klima, seyyar klimaya göre daha çok soğutur.

Bizzat kendim seyyar klima aldığım için bu konuda daha net ve bilgilendirici detaylar paylaşacağım. Öncelikle gerçek gazlı mobil klimaların soğutma verimi standart bir klimaya göre ortalama yüzde 50 daha düşük. Bu nedenle 12.000 Btu standart bir klimadan alacağınız soğutma verimini 24.000 btu değerinde mobil klima ile ancak alabilirsiniz, bu kapsaitede üretilmiş bir mobil klimanın olmadığını da hatırlatalım.

Seyyar Klima Avantajları

1-Düşük Fiyat

2-Standart bir klima gibi montajlı bir ürün değil.

3- Biraz zahmetli de olsa başka odalara taşımak mümkün.

Fiyat

Ürün 1499 TL ile 3000 TL arasında değişen bir bantta fiyata sahiptir. Bu fiyatla satışa sunulan söz konusu ürün, standart klimalara göre çok ciddi bir fiyat avantajına sahip

Seyyar Klima Dezavantajları

Düşük Soğutma Verimi

Yukarıda anlattığım gibi mobil klimanın ciddi anlamda bir performans düşüklüğü var. Kullanım kitapçıklarında 20 metrekareye kadar bir alanı soğutabildiği yazsa da bu doğru değil. 8 metrekarelik odamda kullandığım seyyar klima oda sıcaklığını 3 saate en fazla 3 derece düşürebildi.

Kötü Estetik Görüntü

Biliyorsunuz ki her klima soğuk hava üretebilmek için, önce sıcak hava üretmek zorunda, normal klimalarda sıcak hava dışarı dış ünite yardımıyla atılırken, mobil klimalarda hortum ile dışarı atılmak zorunda olan bir hava var. Hortum dışarıdan bakıldığında çok kötü görüntüye neden oluyor.

Manuel Nem Haznesi

Klimalar çalışırken, odayı da kurutuyorlar. Standart klimalarda bir nem haznesi var iken, seyyar klimalarda bu yok ve kendilerinin vermiş oldukları bir hortum vasıtasıyla havadan çekilen su tahliye ediliyor. Saate ortalama 1 litre suyu havadan çekiyor, bu da 5 litrelik bir su haznesinin 5 saate dolacağını ve kontrol etmeniz gerektiği anlamına geliyor, üstelik bu seyyar klima herhangi bir uyarı da vermiyor.

Havasızlık

Seyyar klima, havayı dışarıdan almıyor, içeriden alıyor. Bu nedenle havasız kalmanıza neden oluyor. Klima çalışırken odayı kapatmanız gerekir aksi takdirde oda anında ısınır. Diyelim ki oda sıcaklığı 26 derece iken çalıştırdınız ve 3 saate 23 dereceye düşürdünüz. Odanın kapısını açın ve 15 dakika bekleyin, anında sıcaklık 26 dereceye çıkacak ve yeniden aynı sıcaklığa düşürmek için 3 saat beklemeniz gerekecek.

Hacim

Ürün 35 kilo ağırlığında ve kolay hasar alabilecek bir ürün olduğu için, tek başınıza kaldırmanız pek mümkün değil. Üründe portatif dese de kesinlikle portatif değil, en az 2 metrekare alan kaplıyor.

Ses Seviyesi

Ürün yaklaşık olarak 65 desibellik bir ses seviyesine sahiptir. Bu ses seviyesi pek çok kişi için rahatsız edici olabilir. Ürünün çıkardığı ses seviyesi bir saç kurutma makinesi ile yarışır vaziyette. Sesinin rahatsız edici olup olmadığını öğrenmek için bir saç kurutma makinesini açın ve yakınlaşıp uzaklaşın. Bu ses seviyesine oldukça yakın ses çıkardığından epey rahatsız edici olabilir.

Sulu Soğutma Sistemli Klimalar

3,15 gram ağırlığındaki buzun bir saat içerisinde sıvı hale geçmesi için ihtiyaç duyduğu enerji miktarı 1 btu’dur. Btu soğutma ve ısıtma sistemlerinde kullanılan ve iklimlendirme cihazlarının ne kadar güçte soğutma veya ısıtma yapabildiğini ölçen bir enerji birimidir. Sulu soğutma sistemleri de oldukça düşük sıcaklıktaki suyunun sıcaklığını yükseltmek için oda içerisinden ısı çekmesi gerektiği sistemini işleyen basit ve kolay bir şekilde imal edilebilen bir soğutma sistemidir.

Piyasadaki en düşük soğutma gücüne sahip klima 7000 btu güce sahiptir. 7000 btu ortalama 15 metrekarelik bir alanı soğutabilecek ve ısıtabilecek güç anlamına gelir. 7000 btu gücünde bir sulu soğutma sistemi kurmak için, yaklaşık 25 kilogram buzu bir saat içerisinde sıvı hale getirebilmek gerekir. Buradaki basit bir fizik kanununa baktığımızda dahi, bu sistemlerin pek işe yaramadığını görebilmekteyiz. Çünkü pek çok sulu soğutma sistemlerinin 25 litre kapasitesi bile yoktur.

Sulu Klima Nasıl Çalışır

Seyyar klima sınıfına giren sulu klimalar ya da sulu soğutma sistemleri basit bir şekilde çalışır. Öncelikle cihazın hemen arka kısmında bir su haznesi vardır ve bu hazne ortalama 5-10 lt kapasiteye sahiptir. Cihazın hemen arka su haznesine 5 litre soğuk suyu dökmeniz gerekir. Soğuk suyun derecesinin tercihen 1-2 derece dolaylarında olması beklenir.

Makineyi çalıştırdığınız zaman, soğuk sıvı deposunda bulunan su, arka kısımdaki peteğe akmaya başlar ve fan motoru devreye girer. Fon motoru çalışarak, içerideki sıcak havayı kendine çekerken bir yandan da dışarı verir. Soğuk suyun gücüyle hızlı bir şekilde soğuyan peteklere temas eden hava soğuyarak tekrar dışarı atılır ve bu şekilde bir sistem kullanılır. Su petekler ve hazne arasında sürekli devir daim yapar ve zamanla havanın sıcaklığı ile haznedeki su ısınır.

Sulu Klima Avantajları

1-Düşük Fiyat, tahminen 600 lira civarı

2-Kuru bölgeleri nemlendirmek için kullanılabilir.

Sulu Klima Dezavantajları

1-Peteklerdeki su damlacıkları fan motoru ile havaya atılıyor. Bu da havanın nemlenmesine neden oluyor. Nemli bölgelerde kesinlikle kullanılmamalı

2-Fon motoru yeteri kadar güçlü değil, büyük bir vantilatör kadar iyi hava üflemiyor.

3-Ortamı kesinlikle soğutmuyor, sadece size üflenen havanın oda sıcaklığından bir iki derece daha soğuk çıkmasını sağlıyor.

4-Küçük bir odanın ısısını 1 saate bir derece düşürebilir, ancak nem oranı yüzde 5 arttığında hissedilen sıcaklıkta 1 derece artar. Nem oranının bir saate yüzde 20 kadar artması ihtimali daha da bunaltıcı bir hava hissetmenize neden olabilir.

Kimler Kullanmalı?

Karasal iklimde kullanılabilir. Şanlıurfa, Ankara, Adıyaman, Diyarbakır gibi karasal iklimin yoğun hissedildiği düşük nemli bölgelerde kullanılması uygundur. Bu gibi bölgelerde ortalama nem oranı yüzde 20 olduğundan bu makinenin yapacağı nem pek rahatsız etmez.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet