Sayıları artıyor: 15 günde aşık etmek 4 bin lira!

Sayıları artıyor: 15 günde aşık etmek 4 bin lira!

Sosyal medyada kendilerini ‘’medyum’’ olarak tanıtarak, vatandaşları mağdur eden dolandırıcıların sayısı her geçen gün artıyor. Medyumların sahtekarlıkları şaşırtıyor.

 

Kendilerini medyum olarak tanıtan kişiler sosyal medya aracılığıyla, ‘’15 günde aşık etme, soğutma işlemi, kısmet açma veya bağlama’’ gibi vaadiyle bin 200 ila 4 bin lira arasında ücret istiyorlar. Bu dolandırıcıları güven kazanabilmek içinde astrolog unvanını kullanarak, gün geçtikçe çoğalıyorlar.

sayilari-hizla-artiyor-15-gunde-asik-etmek-4-bin-lira-605718e01c05d.jpg

‘’Bu dönemde Bunlara İnanmayalım’’

Türkiye’nin popüler astrologlarından birisi olan Aygül Aydın şunları söyledi, ‘’ Astrolog kelimesi araştırmacı demek. Bu nedenle o kişiler inandırıcılık kazanmak için medyumun yanına astrolog kelimesi de koyuyor. Vatandaşlarımızdan ricam; bu sahte medyumlarla astrologları karıştırmamalarıdır. 21. yüzyılda yaşıyoruz lütfen böyle şeylere inanmayalım" ifadelerini kullandı.   

Muhabir 2 Medyumla Görüştü

Korona virüsten kaynaklı olarak yüz yüze görüşme sağlamayan medyumlar, sosyal medya üzerinden iletişim kurmaya başladı. Fakat bu durum sahtekarlıklarını daha da ortaya çıkardı. Medyumlar inandırıcı olabilmek için astrolog unvanlarını kullanmaktan çekinmiyorlar.

sayilari-hizla-artiyor-15-gunde-asik-etmek-4-bin-lira-605718e1309da.jpg

Vatandaşlara çeşit işlemlerini yerine getirmek vaadiyle bin 200 ila 4 bin lira arasında para istiyorlar. Dolandırıcılar, ‘’15 günde aşık etme, soğutmak, bağlama’’ gibi işlemler yaptıklarını iddia ediyorlar. Muhabir, dolandırıcılık işlemlerini ortaya çıkarmak için sosyal medya üzerinden medyumlarla görüştü.

‘’Kaynana Dilini Bağlama 4 Bin Lira’’

Muhabir H. A.’yı arayarak, ‘’Kaynanama dil bağlama işlemini yaptırmak istiyorum’’ dedi. Sözde medyum olan H. A. şunları ekledi, ‘’Öncelikli olarak kaynananın adını ve fotoğrafını bizlere yollaman gerekiyor. Ücretli işlem yapmaktayız ve bunun ücreti de 4 bin TL’’ dedi.

sayilari-hizla-artiyor-15-gunde-asik-etmek-4-bin-lira-605718e0b3f1c.jpg

Muhabir pazarlık yapmak isteyince sözde medyum H. A. tepki gösterdi ve şunları ekledi, ‘’Malzemeler son derece pahalı. Malzemelerin ne olduğu seni ilgilendirmez hesap verecek değilim’’ ifadelerini kullandı.

Uzmanlar bu tarz dolandırıcılara hiçbir şekilde itimat edilmemesi gerektiğini ve tamamen üçkağıt üzerine bir sistem kurduklarını aktarıyor.