Salyangoz Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Salyangoz Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Her ne kadar ülkemizde tüketilmese de pek çok Avrupa ülkesi ve ABD’de salyangozlar gıda maddesi olarak oldukça yaygın bir şekilde tüketilmektedir.

Bunun yanında endüstride de gerek ilaç sanayisinde gerekse de cilt kırışıklığını önlemeye yardımcı kremlerin üretiminde salyangozdan elde edilen hammaddeler yoğun bir şekilde kullanılıyor. 

Kullanıldığı sektörlerin büyüklüklerini göz önüne aldığımızda aslında salyangozun piyasadaki değerini az çok tahmin etmek mümkün. Bilenler olacaktır her ne kadar bugüne kadar profesyonel bir sektör haline gelmemiş olsa da ülkemizde 1980’li yıllardan itibaren özellikle kırsal yerlerde bazı insanlar doğal ortamlardan salyangoz toplayıp, bunları aracı kişilere satarak para kazanmaktadırlar. Toplayıcılardan kilogramı 1-2 TL’ye alınan salyangozlar Avrupa’ya 20 Euro’ya kadar satılmaktaydı.

Gelgelelim yakın zamana kadar Avrupa’da da salyangozlar ülkemizdeki gibi doğal ortamlarından toplanıyordu fakat Avrupa Birliği toplayıcılığı doğal ortama saygı politikaları kapsamında yasakladı ve girişimciler için müthiş bir fırsat yarattı. Pazar payının oldukça büyük olması (yaklaşık 1 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor ) ve yetiştiriciliğinin görece basit olması dolayısıyla ülkemizde de salyangoz üretim çiftlikleri birer ikişer kurulmaya başlandı. Bu yazımızda sizlere “Salyangoz çiftliği nasıl kurulur?”, “Salyangoz çiftliği kuruluş maliyeti nedir?”, “Hangi şartlar gerekir?” ve “Satışı nasıl gerçekleştirilir?” gibi sorulara cevap niteliğinde bilgiler vereceğiz.

Salyangoz Çiftliği Nerelerde Kurulur? Maliyeti Nedir?

Özellikle nemli bölgeler salyangozlar için olmazsa olmazlardandır. Bu sebeple ülkemizin en uygun bölgeleri Karadeniz, Akdeniz ve Ege bölgesidir. Salyangoz Çiftliği kurarken alanın oldukça geniş olmasına özen gösterilmelidir çünkü salyangozlar kalabalığı sevmeyen hayvanlardır. Yapılan akademik çalışmalar geniş ve çitle çevrilmemiş alanlarda salyangoz üretim veriminin oldukça yüksek ve ölüm oranının da son derece düşük olduğunu ortaya koymaktadır. Yüksek üretim verimlerinde de kar marjı P0’lere kadar çıkabilmektedir.

4 farklı çiftlik tipi genel olarak kullanılmaktadır ve çiftlik tipinizi seçerken bölgenin ısı, yağmur, nem, aydınlık, güneş yoğunluğu ve rüzgâr oranları gibi parametreleri bilmeniz gerekmektedir. Bunun yanında çiftliği kuracağınız arsanın toprak özelliklerini de araştırmalı ve buna en uygun tipi seçmeniz gerekmektedir. Her çiftlik tipi için maliyetler farklı olsa da ortalama olarak 1 yıllık yatırım giderleri de dahil 200 bin TL’ye salyangoz üretim çiftliğinizi kurmanız mümkün.

Salyangoz Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Pek çok gıda salyangozların besinini oluşturur. Genellikle yeşil ve sulu yapraklı bitkiler çoğunlukla kullanılırken hayvansal gıda olarak da balık eti, balık unu ve et artıkları kullanılmaktadır. Salyangozların beslenmesi optimum koşullarda yapılmalı ve besinlerinin €-90’ı sulu olarak verilmelidir.

Uzmanlar özellikle büyük çaplı üretimlerde açık alanlardansa bina içerisinde yapılan salyangoz yetiştiriciliğinin daha efektif olduğu görüşünde hemfikirler. Kapalı alanlarda ortam sıcaklığı 20 ile 22 derece nem de -95 civarında tutulması gerekmekte.

Bunun yanında salyangozlar kasalar içerisinde de yetiştiriliyor ve su püskürtme yoluyla hedeflenen nem oranları sağlanabiliyor. Bu şekilde sürekli kontrol altında ve kapalı ortamlarda yapılan yetiştiricilik yılın bütün aylarında kesintisiz bir şekilde devam edebiliyor.

Salyangoz Satışı Nasıl ve Kimlere Yapılır?

Salyangoz çiftliklerinin 3 farklı gelir modeli bulunmakta. Bunlardan ilki, çiftlikte üretilen yavruların diğer çiftliklere satılması. İkincisi özellikle Fransa ve İspanya başta olmak üzere salyangoz tüketiminin yoğun olduğu ülkelere gıda olarak satılması. Üçüncüsü ise büyük kozmetik üreticilerine endüstri hammaddesi olarak satılması.

Salyangoz ihtiyacının şu an için oldukça yoğun olduğunu ve ürettiğiniz salyangozların sizin yoğun pazarlama çalışmalarınıza gerek kalmadan anında elden çıkarabileceğinizi belirtelim ve bu alanda üretim yapan Ayanoğlu Limited şirketini referans alacak olursak, devasa üretim yerlerine sahip olmalarına rağmen hala talebe yetişmekte zorlandıklarını görüyoruz. Uzun bir süredir bu talebi karşılamak için de on binlerce toplayıcının doğadan topladıkları salyangozları da satın almaktadırlar.

Salyangoz Üreterek Ne Kadar Para Kazanılır?

Bu sorunun cevabını Yalova’da üretim çiftliği bulunan Fransız Yüksek Mimar Benoit Chamuleau’dan alalım. Chamuleau, salyangoz yetiştiriciliğinden tatminkâr bir gelir elde etmek isteyen kişilerin 10-15 dönüm bir alanda çiftliklerini hayata geçirmelerini tavsiye ediyor. Dönüm başına yıllık işletim maliyeti de dahil 13-14 bin TL gibi bir ilk yatırım yapılarak bir dönümden yıllık 10 ile 15 bin TL arası kazanç elde etmenin normal olduğunu belirtiyor.