Sakız Çiğnemenin Şaşırtıcı Faydaları!

Sakız çiğnemek çoğumuzun zevk aldığı uğraşlardan bir tanesidir. Yani günümüzde her üç insandan iki tanesinin günde bir tane sakız çiğnediğine şahit olmuşunuzdur. Sakız çiğnemek sadece keyiflenmek için değil aynı zamanda faydaları ile de tercih edilmektedir. İşte sakız çiğnemenin şaşırtıcı faydaları;

06 Eylül 2021 10:05 Yaşam
Sakız Çiğnemenin Şaşırtıcı Faydaları!

Sakız çiğnemek çoğumuzun zevk aldığı uğraşlardan bir tanesidir. Yani günümüzde her üç insandan iki tanesinin günde bir tane sakız çiğnediğine şahit olmuşunuzdur. Sakız çiğnemek sadece keyiflenmek için değil aynı zamanda faydaları ile de tercih edilmektedir. İşte sakız çiğnemenin şaşırtıcı faydaları;

8046c80f-46bc-45b8-8347-903f51285b53-image-item-1.jpg

Diş Çürükleriniz Önlüyor

Birçok satış üretici firması sakız çiğnemeniz diş çürümelerini önlediğini dile getirmektedir. Ancak bunu yaparken şekersiz olanlarını tercih etmeniz gerekmektedir.

Ağız ve Nefes Kokusunu Önlüyor

Sağlıksız ve koku veren gıdalar tüketmenizden dolayı zaman zaman ağzınız ya da nefesiniz de kötü kokular olabilir. Bunu önlemek ya da yok etmek için nane aromalı sakızları çiğnemelisiniz. Ayrıca sakız çiğnemeniz nefesi ferahlattığı da söylenmektedir.

Kilo Kontrolüne Yardımcı Oluyor

Bu konuda yapılan araştırmalara göre sakız çiğnemeniz kilo kontörlüne yardımcı olduğu saptanmıştır. Çünkü ucuz düşük kalorili ve pratik bir besindir. Şekerli sakızda bile sadece 5 -10 kalori bulunmaktadır. Aynı zamanda atıştırmayı engellemek veya kalori alımını azaltmak için de tercih edilebilir. Daha da önemlisi sakız çiğnemenin iştahı azalttığı konusunda da çeşitli iddialar bulunuyor. Özellikle öğleden sonraki yapılan atıştırmalar yerine sakız çiğnemenin açlığı ve kalori alımını önlediği konusunda çalışmalar bulunmaktadır.

Öğünde Daha Az Yemenizi Sağlar

Sakız çiğnemenin yararları konusunda yapılan bir araştırmada ara öğün öncesinde üç sat zaman diliminde bir saat aralıklar ile 15 ‘er dakika sakız çiğneyenlerin çiğnemeyenlere göre ara öğünlerde daha az yedikleri sonucuna varılmıştır. Burada sakızın şekersiz veya normal arasında da epey fark ettirmiyor. Çünkü her ikisi de yaklaşık 36 kalori daha az yemeye yardımcı olmaktadır.

sakiz-cignemenin-faydalari-h1542559702-5c87c3.jpg

Stresi Giderir, Konsantrasyonu Artırır

Gün içinde gerginliğinizi hafifletmenin ve konsantrasyonu artırmanın en etkili yollarından birisi sakız çiğnemek olacaktır. Dikkat dağınıklığına kas hareketlerinin neden olup olmadığını anlamak için araştırmacılar bir araştırma yapmış ve araştırmaya katılan katılımcılardan sakız çiğnerken bir yandan da parmakları ile masaya hızlı hızlı vurmalarını istemişlerdir. Sonucunda da aynı tepkiyi hissettikleri sonucuna varılmıştır. Aynı zamanda daha önce yapılan araştırmalar da sakız çiğnemenin hafızaya iyi geldiği sonucunu vermiştir. Nedeni pek açık olmasa da olumlu etkiler sakız çiğnemenin beyindeki kan dolaşımına iyi geldiğini hafızada olumlu etkiler rol oynadığı sonucuna varılmıştır. Çalışmalara göre sakız çiğnemek hem uyanıklığı hem de konsantrasyonu artırıp günlük yaşantının stresini azaltmada olumlu etkiler sunuyor.

Beyne Giden Kanı Artırıyor

Günümüzde sporcular ve bunların koçlarının oyun sırasında strese kapılmamak ve sakin kalabilmek için ve gerginliği azaltmak için sakız çiğnemeyi tercih ediyor. Aynı zamanda öğretmenler de okulda sakız çiğneme kuralı üzerinde değişikliğe gidilmesi ve özellikle öğrencilerin sınav öncesinde ya da sına sırasında sakız çiğnemlerinin konsantrasyonlarını iyi sağlayacağı konusunda görüşleri bulunuyor. Uyanıklığı da artırdığı için öğrenciler sınavda daha iyi uyum sağlayabilecekleri konusunda görüşler mevcuttur. Yapılan bir araştırmaya göre sakız çiğnemenin damarlardan beyne giden kan akımını %25 artırdığı sonucuna varılmıştır.

sakiz-cignemek.jpg

Kimler Sakız Çiğnemelidir

Aslında bu sorunun cevabı basittir. Çünkü herkes sakız çiğneyebilir. Özellikle Türk toplumu olarak 7’den 70’e her yaştan bireyin severek sakız çiğnediği görüyoruz. Sakız günümüzde yararlarından faydalanmak için değil de daha çok keyif almak ve vakit geçirmek için çiğnenmektedir.

Ama sakız çiğnerken de dikkat edilmesi gerekenler kuralına uymanız tavsiye edilir. Faydalarından yararlanmak istiyorsanız dengeli aşırıya kaçmadan dengeli bir şekilde sakız çiğnemelisiniz. Bunun dışında alerjik sorunu yaşayanlar ya da ciddi hastalıkları bulunanların sakız çiğnememesi konuda uyarılar bulunmaktadır. Ayrıca sakız çiğnemek yaş kriterine bağlı olarak tehlikelidir. Yani 5 yaşından küçük çocukların sakız çiğnemesi tehlikeli olabilir. Bunu dışında kadın erken her yaştan birey gün içerisinde belli aralıklarla birer saat sakız çiğneyebilir.

Gün boyunca sakız çiğnemek çene kaslarınızı yortacağından dolayı arada bir ağzınızı dinlendirmenizi tavsiye ederiz. Çünkü sakız çiğnemek sunduğu yararla ile önemli bir potansiyel teşkil etmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler