Sağlıklı ve Kaliteli Uyku İçin 5 Mükemmel Öneri!

Uyku yaşam kalitesi açısından oldukça önemlidir ve uyku kalitesi ile yaşamsal kalitenin doğru orantılı olduğunu asla unutmamanız gerekmektedir.

Uyku yaşam kalitesi açısından oldukça önemlidir ve uyku kalitesi ile yaşamsal kalitenin doğru orantılı olduğunu asla unutmamanız gerekmektedir. Bu nedenle uykunuza gerekli önemi vererek bu içerikte bahsedeceğimiz bazı önemli noktalara dikkat etmenizde büyük faydalar olacaktır. İşte sağlıklı ve kaliteli bir uyku için bazı öneriler…

Sırt Üstü Uyurken Ekstra İki Yastık!

Sırt üstü uyumak oldukça sağlıklı bir yatış pozisyonu olmakla birlikte omurga için biçilmiş kaftandır. Ayrıca sırt üstü yatarken başınızın altında alçak bir yastık olması gerekir. Yine boşlukta kalan bel kısmı ve diz altlarına da yastık yerleştirerek oldukça sağlıklı ve kaliteli bir uyku uyumanız kaçınılmaz olacaktır.

Yüz Üstü Uyurken Dikkat!

Yüz üstü uyuyanlar için en önemli tavsiye yastıksız uyumaktır. Yüzüstü pozisyonunda uyuyan kişilerde kullanılan yastık vücut dengesini bozabildiğinden dolayı bu pozisyonda yastık kullanılmaması daha sağlıklıdır. Bu tür bir uyuma ile vücut çok daha dinlenmiş olabilmekte ve ertesi güne daha enerjik uyanmanız söz konusu olabilmektedir.

Sarılmak İçin Yastık…

Sarılarak uyuduğunuz yastıklar kalça ve bel gerginliklerine oldukça iyi gelmektedir. Özellikle hamile kadınlar için önerilen sarılmalık yastıklar daha kaliteli ve sağlıklı bir uyku için vazgeçilmez olabilmektedirler. Bu tür bir uyku ile ertesi güne enerjik uyanmanız kaçınılmaz olacaktır.

Cenin Pozisyonu…

Uzmanlar tarafından en çok önerilen uyku pozisyonlarından birisi cenin pozisyonunda uyumaktır. Psikolojik olarak da sağlıklı ve kaliteli bir uykunun habercisi olan bu uyku pozisyonu ile daha enerjik bir güne uyanmanız mümkün. Öte yandan bu pozisyonda uyurken vücut hatlarınız daha sağlıklı bir duruşa girmektedir.

Sağ Tarafınıza Yatın…

Yan uyumayı sevenler için mutlaka dikkat etmeleri gereken önemli bir noktadan bahsetmek gerekir. Yan yatanların kesinlikle sağ taraflarına yatmaları gerekir. Bu pozisyonun temel sebebi kalbin konumudur. Sol tarafına dönerek uyuyanların kalplerinde sıkışmalar olabileceği gibi ilerleyen dönemlerde kalp sorunlarının da temel nedeni bu olabilmektedir. Bu sebeple sağ tarafınıza yatmanız da büyük fayda vardır.