Sağlık Bakanı İstifa..! İddiaların Gerçek Olduğu Ortaya Çıktı!

Sağlık Bakanı İstifa..! İddiaların Gerçek Olduğu Ortaya Çıktı!

Covid 19 sürecinde dünya genelinde yaşanan yolsuzluk ve kuralsızlıklar şimdi de aşı nezdinde daha çok ortaya çıkmaya başlıyor.

 

Covid 19 sürecinde dünya genelinde yaşanan yolsuzluk ve kuralsızlıklar şimdi de aşı nezdinde daha çok ortaya çıkmaya başlıyor. Yüzden fazla ülkeye henüz tek bir doz aşı dahi gidememişken, aşının gittiği bazı ülkelerde ise aşı için konulan kuralların kendisi bazı devlet yetkilileri tarafından ihlal edildi. Anadolu Ajansı’nın yaptığı habere göre Ekvador Sağlık Bakanı Juan Carlos Zevallos’un bazı yakınlarına ve bazı devlet yetkililerine Covid 19 aşısı yaptırdığı gerekçesiyle ve bu durumun netleşmesiyle birlikte istifa ettiği belirtildi.

Ülkede birçok vatandaş ve muhalefet partisi milletvekili tarafından daha önce dillendirilmeye başlanan aşıda bazı kişilerin kayırıldığı iddiaları yalanlanmış olsa da belgelerin ortaya çıkması ile birlikte iddiaların gerçek olduğu anlaşıldı. İddiaların ortaya atılmasından sonra Sağlık Bakanı Zevallos’un annesine Covid 19 aşısı yaptırdığı ortaya çıkmıştı. Bu gerçeğin ortaya çıkması ile birlikte birçok vatandaş Sağlık Bakanı’nı istifaya çağırırken, ülke genelinde yoğun bir tepki başladı. Bu eleştiriler karşısında direnemeyen Bakan Zevallos ise istifasını sundu. Ayrıca bazı üniversite rektörleri ile devlet yetkililerinin de sıra onlarda olmamasına rağmen aşı olmaları daha önce Zevallos’a büyük tepkiler getirmişti.

 

Birçok Ülkede İstifalar Yaşandı!

Koronavirüs nedeniyle dünya büyük bir imtihandan geçerken, dünya genelinde yaşanan bazı tutarsız ve eşitsizlikler gerçekleri gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Virüsün mutasyon geçirmesi ve bununla birlikte birçok ülkede aşı yapımı ile birlikte bazı aşıların artık kabul edilmesinden sonra birçok ülke aşı için sıraya girdi. Genellikle Avrupa ülkelerinden oluşan bir çoğunlukla bazı ülkeler daha üretilmemiş olan aşılara dahi talip olarak aşı paralarını yatırdılar bile. Zengin ülkelerin aşıya ulaşım sağlamaları bu kadar kolay olurken 100’den fazla ülkeye tek doz aşının gitmediği gerçeği birçok kurumu harekete geçirdi. Aşıda eşitlilik için bir araya gelen COVAX oluşumu şimdiden birkaç fakir ülkeye aşı sağlarken, aşıyı alan birçok ülkede ise ülke içinde eşitsizlik hakimiyet sürmeye devam ediyor.

Aşı alan bazı ülkelerde aşının devlet yetkilileri ile zengin kişilere yapıldığı iddiaları artık yüksek sesle dillendirilirken; aşı süreci ve genel pandemi koşullarında süreci iyi yönetemeyen ve tepki alan birçok sağlık bakanı ile devlet yetkilisi görevlerinden istifa ettiler. Ekvador’da Sağlık Bakanı Zevallos’un istifası sonrası tekrar gündeme gelen pandemi sürecinin yürütücüleri olan bakanlıklardan şimdiye kadar Şili, Romanya, İsrail, Yeni Zelanda, Brezilya, Çekya, İran ve daha birçok ülkede istifaların geldiği belirtildi.