Raw Food Diyeti

Raw Food Diyeti

Raw food diyeti, son zamanlarda dünya trendleri arasında yer alan diyet metotlarından biri olmuştur.

Besinleri çiğ bir şekilde tüketmeyi baz alan bu diyet, son zamanlarda büyük bir ilgi görmeye başlamıştır. Bu diyet sayesinde fit bir görünüm kazanırken sağlıklı bir vücut yapısına ulaşmak da mümkün olur. Diyetler dünya trendlerinin değişmesi ile birlikte değişim göstermeye başlamıştır. Birbirinden farklı metotlar, birbirinden farklı şekilde uygulanmaya başlamıştır. Meyve ve sebzeleri en saf hali ile tüketmek vücut için çok daha büyük bir fayda sağlayacaktır. Bu diyet sayesinde çiğ tüketim söz konusu olduğu için meyve ve sebzeden daha büyük bir fayda sağlamak mümkün olur. Kuruyemiş, yağlı tohumlar, meyve ve sebzeler bu diyet ile ön plana çıkmaya başlar. Doğru tüketim koşulları gerçekleştirildiği zaman büyük oranda fayda sağlamanız mümkün olur. Kilo kaybı yaşayabilmek için düzenli bir şekilde yerine getirmeniz gerekir. Kurallara uyulmadığı takdirde herhangi bir fayda sağlamak mümkün olmaz.

Raw Food Diyeti Nedir?

Yapılan araştırmalar sonucu vücuda faydalı olduğu öne sürülen diyet metotlarından biridir. Besinleri çiğ tüketmeyi ön planda tutan raw food diyeti, sindirim sistemi için yüksek miktarda enzim almaya yardımcı olur. Besinlerin içerisinde yer alan enzimler ısıtma ya da kaynatma gibi durumlarda ortadan kalkar. Fakat çiğ bir şekilde tüketilen besinlerin içerisinde yer alan vitamin ve mineraller yüksek oranda vücut tarafından sindirilir. Bu diyet metodunu gerçekleştirirken besinlerin dondurulmuş olmasını büyük bir önem göstermek gerekir. Dondurulmuş gıdalar tüketildiği zaman vücuda gerekli olan enzim az miktarda girer. Aynı zamanda GDO'lu ürünler tercih edildiği zaman da çeşitli sıkıntılar meydana gelebilir. Çiğ beslenme diyetinden en büyük faydayı sağlayabilmek için organik meyve ve sebzeleri tüketmek gerekir. Sindirim sistemi açısından büyük bir fayda sağladığı için sağlıklı bir diyet olmaktadır. Düzenli bir şekilde gerçekleştirildiği zaman kısa süre içerisinde ideal kilonuza ulaşmanız mümkün olur. Çiğ besin tüketimi metabolizmayı hızlandırma konusunda da büyük bir fayda sağlamaktadır.

Raw Food Diyetinde Tüketilen Gıdalar 

Raw food diyeti daha çok meyve ve sebzeleri kapsayan bir diyettir. Filiz şeklindeki besinleri de tüketmek mümkün olur. Kuruyemiş konusunda da kolaylık sağlayan diyetler arasında yer almaktadır. Kavrulmuş fındık ya da badem günlük tüketimi ideal olmaktadır. Fakat yağlı tohum tüketmemeye önem göstermek gerekir. Kuruyemiş tüketmek isteyen kişilerin ilk olarak 8 ile 14 saat arasında suda beklettikten sonra tüketmesi enzimleri daha canlı bir hale getirir. Canlı haldeki enzimler vücut tarafından daha kolay bir şekilde sindirilir. Çiğ olarak tüketebileceğiniz gıdalar şunlardır;

  • Ceviz 
  • Esmer buğday
  • Nohut
  • Mercimek
  • Hindistan cevizi 
  • Ay çekirdeği
  • Rafine olmamış doğal yağlar 
  • Zeytinyağı 

Bu besinleri günlük dozlarda düzenli bir şekilde tüketmek gerekir. Bu gıdalara ek olarak çiğ bir şekilde tüketebileceğiniz sebze ve meyvelerde yer almaktadır. Metotlara uygun olarak gerçekleştirildiği zaman bir hafta içerisinde kilo kaybı yaşamaya başlarsınız. Etkili bir sonuç almak isteyen kişilerin mutlaka düzenli olarak gerçekleştirmesi gerekir. Aynı zamanda sindirim sistemi problemi yaşayan kişilerin de çok fazla tercih ettiği diyet metotları arasında yer almaktadır.