Radyasyon Nedir? Radyasyonun zararları nelerdir? Radyasyonun İnsan Bedenine Etkileri Nelerdir?

Radyasyon Nedir? Radyasyonun zararları nelerdir? Radyasyonun İnsan Bedenine Etkileri Nelerdir?

Radyasyon Nedir? Radyasyonun zararları nelerdir? Radyasyonun İnsan Bedenine Etkileri Nelerdir? sorularına oldukça açık bir şekilde bilgi alınabilir.

Radyasyon Nedir?

       Radyasyon nedir? Radyasyon, diğer adıyla ışınım ya da elektromanyetik dalga, parça biçimlerindeki ışımadır. Birkaç radyoaktif maddenin (alfa, gama, beta) ışınlarını yayması ile birlikte uzayda meydana getilin herhangi bir elektromanyetik dalgayı oluşturan etkilerin tamamına radyasyon adı veririz. Maddedin temel yapısını neyin oluşturduğunu biliyoruz. Temel yapısını atomlar oluşturur.

       Atomlar proton, nötron ve elektronlardan oluşur. Herhangi bir madde düşünelim. Bu maddenin atom çekirdeğindeki nötron sayıları, proton sayısından çok fazla ise çekirdek kararsız hale bürünür ve bunun sonucunda fazla nötronlar parçalanacaktır. Parçalanma yaşanırken gözle göremediğimiz yukarıda da saymış olduğumuz alfa, beta, gama ışınları ortaya çıkar. Etrafına işte bu şekilde parçalanıp ışın yayan maddelere '' radyoaktif madde'' denir. 

Radyasyonun Zararları Nelerdir? 

        Radyasyonun en tehlikeli ve etkili olanı iyonlaşmış radyasyondur. Radyasyon, hem insan sağlığına hem çevreye zarar verdiği gibi ekolojik dengenin de bozulmasına sebep olur. Anlık olarak değil de uzun zamana yayılmış şekilde gerçekleşebilir.

        Görme bozukluklarına yol açabilir ve katarakt oluşumu yaratabilir. Radyasyon oldukça tehlikelidir. Uzun süre radyasyona maruz kalan bir kişide deri hastalıkları dahi oluşabilir. Bilindiği üzere geçmiş senelerde Çernobil faciası yaşanmıştı. Bu facidan sadece Ukrayna değil, karadeniz bölgesi de etkilenmiştir. Bu da demek oluyor ki çok uzak noktalara dahi ulaşabilir kilometreleri aşarak çevreye ve insanlara kalıcı zararlar verebilir. Radyasyon sadece nükleer silah denemeleri gibi unsurlardan meydana gelmiyor. Evimizde her gün izlediğimiz telefonlardan tutun her gün saatlerce vakit geçirdiğimiz telefonlarımız ve iş yerlerimizde, ofislerde kullandığımız bilgisayarlarımız bizi oldukça etkiliyor ve radyasyon yayarak zarar veriyor. 

Radyasyonun İnsan Bedenine Etkileri Nelerdir?

Radyasyonun insan bedenine etkileri oldukça fazladır ve eğer önlem alınmazsa kalıcı hazarlara yol açabilir. Maddeler halinde bakacak olursak eğer şunları söyleyebiliriz:

 •  Radyasyon, vücudumuzda bulunan tüylerin en derinine ulaşırsa eğer deri kanserine neden olabilir. 
 • DNA'da oldukça kötü hasarlar oluşur ve mutasyon sonucu türleri tehlikeye atabilir. 
 • Lösemi hastalığına yakalanmayı tetikleyebilir. 
 • Midemizi, sindirim sistemimizi uyararak kusma, bulantı gibi şikayetleri oluşturabilir. 
 • Gözlerde yukarıda da belirttiğimiz gibi görmede ciddi problemlere yol açar ve katarakta neden olabilir.
 • Üreme sisteminde de olumsuz sonuçlar doğurabilir. Kadınlarda yumurtalıklara ve erkeklerde testislere zarar verebilir.
 • Göğüs ve akciğer hastalıklarına neden olarak kanseri tetikler.
 • Uzun süre radyasyon almak akyuvar sayısının azalmasına neden olur. Bu durumda da vücut savunmasız kalacaktır.

Radyasyondan Nasıl Korunabiliriz? 

Radyasyondan nasıl korunabiliriz diye düşündük mü hiç? Düşünmediyseniz artık çevrenizi ve kendinizi tehlikeye sokan bu radyoaktiflerden uzak kalmaya özen gösterin. Evimizde, okulumuzda, iş yerimizde ve neredeyse artık her yerde radyasyon yayan cihazlar mevcuttur. Belki bu yöntemlerle radyasyonun dünyamıza ya da biz canlılara zarar vermesini tamamen durduramayabiliriz fakat zararlarını en aza indirmek konusunda çalışmalar yapabiliriz. Örnek verecek olursak eğer, 

 • Kullanılmayan elektronik cihazların fişini çekip kapatabiliriz.
 • Floresan lambaları gece kitap okurken ya da ders çalışırken kulanmamak bizler için daha sağlıklı ortam yaratacak ve radyasyon etkisini azaltacaktır. 
 • Cep telefonları bizim hayatımızın önemlş bir parçası haline gelmiş bulunmakta. Cep telefonlarını sürekli açıkta tutmayarak kalp hizasından uzakta tutmalıyız.
 • Eğer telefonda çok fazla görüşme yapıyorsak kulaklık takıp telefonla doğrudan temas kurmaktan kaçınmalıyız.
 • Mikrodalga fırınlar herkesin bildiği gibi çok fazla radyasyon yayan cihazlardan sadece biridir. Mikrodalga fırın kullanılacağı zaman 1m uzakta durmaya özen gösterilmelidir.
 • Televizyonları izlerken özellikle ebeveynseniz çocuklarınızı da uyararak en az 2m uzaktan izlemeye ve izletmeye dikkat edilmelidir.
 • Baz istasyonlarını artık çatılara takıldığını görmüşsünüzdür. Çevreye duyarlı bireyler olarak lütfen buna izin vermeyin ve şikayet edin. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.