Pirinç Suyunun Saça Faydaları

Güneydoğu Asya, Çin ve Japonya'da yaşayan kadınların güzellik sırlarından biri pirinç suyudur. Pirinç suyu hem cilt bakımı hem de saç bakımı konusunda büyük bir fayda sağlamaktadır.

Pirinç suyunun saç üzerindeki en büyük faydası hızlı saç uzatması olmaktadır. Aynı zamanda ipeksi saçlara ulaşma konusunda da büyük bir fayda sağladığı bilinir. Çeşitli yöntemler ile elde edilen pirinç suyu saça uygulanır ve kısa süre içerisinde sonuç almak mümkün olur. Asya'da yaşayan kadınların saç bakımında geleneksel yöntemlerinden biridir. Pirinç suyunun saç üzerindeki gücü her geçen gün kendini çok daha fazla göstermeye başladı. Saçların büyümesinin iyileştiği ve daha bakımlı saç dokularının ortaya çıktığı bir saç görünümüne ulaşmanız mümkün olur. Doğru ve düzenli bir kullanım gösterilmediği takdirde herhangi bir fayda sağlamak mümkün olur. Son zamanlarda kadınların saç bakım rutinleri arasında yer almaya başladı.

Pirinç Suyunun Saça Faydaları Nelerdir?

Pirinç suyunun saça faydaları yadsınamayacak kadar fazladır. Faydaları ise şunlardır;

  • Pirinç suyu içerisinde bulunan aminoasitler sayesinde dökülen saçların yerine yeni saç tellerinin çıkması mümkün olur.
  • Saçların dökülmesini durdurma etkisine sahiptir.
  • İçerisinde bulunan B, C ve E vitamini sayesinde saçın beslenmesini destekler. Böylece saçlar çok daha kısa bir süre içerisinde uzama gösterir.
  • Saç köklerini onarıcı ve güçlendirici etkile sahiptir. Bu özelliği sayesinde saç dökülmesini ortadan kaldırarak daha gür bir görünüm sağlar.
  • Saçların en iyi şekilde beslenmesini sağladığı için çok daha parlak ve canlı bir saç görünümünü ortaya çıkarır. Aminoasit içeriği parlak ve canlı görünüm açısından katkı sağlar.
  • Zengin mineral ve vitamin içeriğine sahip olan pirinç suyu, saçlara en iyi bakımı yapmaya yardımcı olur.
  • Yıpranmış saçların onarımını sağlar.
  • Çeşitli işlemler sonrası matlaşan saçların daha canlı ve parlak görünmesini sağlar.
  • Hiçbir yan etkisi olmadığı için en iyi saç bakım yöntemlerinden biridir.
  • Pirinç suyu sayesinde saçların yüzeysel sürtünmesini azaltmak mümkün olur.

Pirinç Suyu Kullanımı

Pirinç suyu saçlar için mucizevi etkilere yol açar. Kolay bir kullanım sağlamasından dolayı ön plana çıkmaya başlayan yöntemlerden biridir. İlk olarak saçları şampuan ile iyice yıkayıp sonra su ile durulamak gerekir. Hemen ardından pirinç suyunu saçlara uygulayıp saç diplerine ve uçlarına masaj yapar şekilde uygulayın. 20 ila 25 dakika arasında saçta bekletin. Süre dolduktan sonra ılık su yardımı ile saçlarınızı durulayın. Bu işlemi haftada 1 ya da 2 defa uyguladığınız zaman saçlarınızdaki mucizevi değişimi görmeniz mümkün olur. Doğru zamanlama yapıldığı zaman etkili bir sonuç almak mümkün olur.

Pirinç Suyu Maskesi Nasıl Yapılır?

Pirinç suyu maskesi saçların beslenmesi ve onarılması konusunda en büyük faydayı sağlayan doğal yöntemler arasında yer almaktadır. Kolay bir şekilde hazırlayarak uygulayabilirsiniz. İlk olarak pirinci 2 saat kadar su içerisinde bekletin. Daha sonra içerisinde 1 ya da 2 yemek kaşığı hardal tozu ekleyip iyice karıştırın. Daha sonra içerisine bir ya da iki yemek kaşığı kadar zeytinyağı ekledikten sonra homojen hale geldiğinden emin olana kadar karıştırmaya devam edin. Ardından bu karışımı 20 dakika kadar beklettikten sonra saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Saçlarımızı uyguladıktan sonra bir saat kadar bekletip ılık su yardımı ile yıkayın. Düzenli bir kullanım gösterildiği takdirde kısa süre içerisinde faydasını görmenizin mümkün olur. Haftada 1 defa bu maskeyi uygulamak saçlarınızın beslenmesi konusunda yeterli olacaktır.

Pirinç Suyu Nasıl Yapılır?

Pirinç büyük iki farklı yöntem ile yapılır. Her iki yöntemde son derece kolay olduğu için herkes evinde yapabilir. Bu yöntemlerden biri pirinci suda bekletme yöntemi olmaktadır. Yarım bardak pişmemiş pirinci iyice yıkadıktan sonra 3 bardak suyun içerisine ekleyin. Daha sonra 45 dakika kadar suyun içerisinde bekletip pirinçleri süzdükten sonra temiz bir kabın içerisine alın. En çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Diğer bir yöntem ise pirinci kaynatma yöntemi olmaktadır. 3 bardak suyun içerisinde 1 bardak pirinç bekleyip kısık ateşte kaynatın. Ardından pirinçleri süzerek suyunu bir kabın içerisine alın. Saçlarınıza uygulamadan önce soğumasını bekleyin. Süt renginde bir görünüm ortaya çıkacaktır. İhtiyaç olması durumunda bu karışımı istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.