Organik Tarım Nedir Nasıl Yapılır?

Organik yöntemlerle üretimi yapılan ürünler doğaya ve yeryüzünde yaşamını sürdüren canlılara dost bir şekilde üretimi yapılan ürünler olarak anlatabiliriz.

09 Eylül 2021 07:45 Yaşam
Organik Tarım Nedir Nasıl Yapılır?

Organik yöntem ile bu üretim döngüsünde sağlığımıza ve doğamıza zararı olan kimyasalların kullanılması söz konusu olamaz, zararlı kimyasalların yerine organik kurallarla uygun olduğuna dair onay alınmış maddeler, yeşil gübreleme sistemi, münavebele ve biyolojik metotlar uygulanmaktadır.

organik-tarim-yapan-adam.jpg

Organik yöntemlerle üretimi sağlanan ürünlerin bütün üretim ile satış süreçleri izinli ve akredite denetim ve sertifikasyon kuruluşları tarafından denetlenerek uygunluk durumu sertifikalı hale getirilir. Bu sayede çiftliklerden tüketici insanlara besin oranı fazla olan organik ürünler güvenli biçimde mutfağımızda yer bulmaktadır. Organik tarımla tüketilen meyveden daha çok besin değeri vücudumuza ulaşımı sağlanır. Her yerde organik tarım yapılmadığından talep fazladır. Az olan şeye rağbet her zaman fazladır. Organik tarımı çevreye zarar vermeden gerçekleştirmek hem bugünümüzü hem yarınlarımızı güvence altına almamıza yardımcı olmaktadır.

Organik Tarım Nasıl Yapılır?

Organik yöntemlerle üretimi yapılan ürünlere son zamanlarda hem yurtta hem ülkemiz dışında talebin artış göstermesi neticesinde, organik tarım ürünlerinin üretimdeki oranı artış göstermeye başladı. Bunun neticesinde organik tarım ile üretilen ürün çeşidi 200′lere doğru çıkmayı başardı. Özellikle gelişmiş milletlerden çok fazla talep gören bu tarım ürünleri, biz ve bize benzeyen gelişmekte olan milletler için ileriki zamanda yüksek bir fırsat ortaya çıkarabilir.

Fakat organik tarım ürünlerinin ortaya çıkabilmesi için kimi koşulların sağlanması lazımdır.

Organik tarım yönteminde ürün yetiştirilmesi, bu ürünlerin toplanması, ürünlerin hasat, etiketleme, paketleme benzeri süreçlerde ürünün tüketici insanlara gitmesine kadar var olan diğer süreçlerde, kimyasal madde ya da tarım ilacı kullanılması söz konusu değildir.

organik-tarim-nedir.jpg

Organik Tarımın Koşulları Nelerdir?

Organik tarım gerçekleştirmek için ilk önce denetim ve sertifikasyon kuruluşlarına başvurmanız gerekmektedir. Tarlanıza ekimini yapacağınız ürün için bir sınırlandırma bulunmuyorsa ekimini yapacağınız ürün veya ürünlerin kimyasal ve hormon kullanımı söz konusu olmadan üretimi yapılmalıdır.

Organik üretimi yapılmış tohum ya da fideler konusunda sertifikasyon kuruluşu sizlere bu hususta yardımcı olabilir. Daha sonra ise geçiş süresine dahil olacaksınız. Bu zaman meyve türü ise 3 sene, sebze türü için de 2 sene olacaktır. Şunu da belirmek gerekir ki bu zaman kuruluş aracılığıyla daha kısa olabilir ya da daha uzun sürebilir.

Kullanmanız gereken ekipman konusunda bir sınırlama bulunmamaktadır. Ancak dikkat edilmesi gerekli olan yönetmelikte de olduğu gibi kullanmayı düşündüğünüz ekipmanın üretimi yapılacak ürünün ve tarlanın yapısını olumsuz etkilemeyecek biçimde olması gerekmektedir.

Organik tarım koşullarında üretim süreçleri boyunca başka bir tabirle üretim aşamasından tüketici insanlara ulaşma sürecine kadar olan bütün basamaklar Tarım ile Köyişleri Bakanlığımızca yetki verilmiş bağımsız olan denetim kuruluşları aracılığıyla denetlenmesi sağlanır ve sertifikalı hale getirilir.

Ülkemiz içerisinde organik ürünler ile alakalı üretim yöntemleri ya da üretimde kullanımı olacak girdiler ile alakalı standartları oluşturan yönetmelikler vardır. Ekolojik üretim yalnızca sebze ya da meyveler ile sınırlı değildir. Bu ürünlere ek olarak pamuk, yün, şampuan ile kozmetik benzeri bir çok ürün ekolojik üretim esaslarına göre üretimi sağlanıp sertifikalı hale getirilmektedir.

Organik Tarımın Faydaları

Gelecek Nesillerin Güvenliğini Sağlamak: Gelecek nesillerin güvenliğini sağlamak adına gelecek nesle sağlıklı besinler bırakmak zorundayız.

organik-tarim-nedir.jpeg

Toprak Erozyon Durumunu Önüne Geçmek: Toprak, organik metotlarla yapılan tarım sürecinde gıda halkalarının esasını oluşturmaktadır. Toprak yapısının bozulmasına engel olmalı buna uygun tarım yapılmalıdır.

Su Kalitesini Korumak: Su, vücut ağırlık oranımızın ve bulunduğumuz gezegenimizin p'ini kaplamaktadır. Tarımda kullanılan ilaçlar ve başka kimyasal maddelerin yeraltı ile yerüstünde bulunan su kaynaklarına karışması ile direkt değil de dolaylı bir şekilde ve içme suyuna bulaşarak da direkt bir şekilde, insan türü en önde olmak üzere bütün canlıların yaşamı tehlikeye girmektedir.

Enerji Tasarrufu Sağlamak: Modern tarım yöntemi, başka endüstri süreçlerinde faydalanılan oranla daha çok benzin ile mazot tüketimi sağlanmaktadır. Bu tüketim hali, yararlanılan benzin ile mazotlu tarımda kullanılan makineler ile beraber konvansiyonel tarım girdi süreçlerinden olan sentetik gübreler ile ilaçların imalatı esnasında ortaya çıkmaktadır.. Şunu söylemek gerekirse yabancı ot savaşının elle gerçekleşmesi, tarımsal ilaç ile kimyasal gübre kullanımı yapılmaması, enerji tasarrufu olarak bizlere geri dönecektir.

Tarımda iş Yapan İnsanları Korumak: Öncelikle tarım kimyasallarının çok ve kontrollü olmadan kullanıldığı yerlerde, tarımda çalışan insanların sağlık durumları önemli ölçüde risk barındırmaktadır. Bu işçilerin kanser illetine yakalanma ihtimalleri de yüksektir. Her sene tahmini olarak bir milyon insanın tarım ilaçlarından zarar görerek zehirlendiği düşünülmektedir.

ekolojik-koyy-ekolojik-tarim-nedir-organik-tarim-nedir-10-736x414.jpg

Dar Geliri Olan Çiftçi Kesiminin Gelir Seviyelerini Yüksek Hale Getirmek: Organik tarım ile uğraşan çiftçi, aile işletmesi biçiminde çalışıyor ve arazisi de küçük biçimdedir. Organik tarım ile üretilen ürünlerin satış süreç fiyatlarının konvansiyonel tarım ürününe oranla yüksek olması, sentetik gübre ile tarım ilaçları benzeri girdinin sınırlı olması veya hiç kullanımı olmaması bu ölçekte olan kuruluşların kar marjını ileri seviyelere çekebilmektedir.

haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler