Ölen Kişinin Kabri Ziyaret Edildiğinde Ne Olur?

İnsan ruhu ölümle birlikte içinde bulunduğu bedenden ayrılarak farklı bir dünyaya geçiş yapar. Ölen kişinin yakınları kabristanlara giderek kişi için dua ederler. Peki, ziyaret sırasında ne olur?

19 Ağustos 2021 00:52 Yaşam
Ölen Kişinin Kabri Ziyaret Edildiğinde Ne Olur?

Ölüm kişinin ruhu için yeni bir dünyanın başlangıcı anlamına gelmektedir. Ruh sonsuza dek yaşayacağı yeni bir aleme geçiş yapar. Dünya hayatındaki bedeni ise çürür. İnsanlar ölen yakınları için mezarlıklara giderek dua etmektedirler. Peki, kişinin kabri ziyaret edildiğinde neler olur?

1629059061-4.jpg

Çeşitli hadisler bu konuya ışık tutmaktadır. Ölü kişi adına yapılan hayır işlerinin ona ulaşacağına dair hadisler bulunmaktadır. Kabre ağaç dikmenin sevap olduğunu, bu bitkilerin kişinin azabının hafifletilmesine yardımcı olacağını belirten hadisler de bulunuyor.

Ölen kişi kendisini ziyaret edenlerden haberdar olur mu? Hz. Muhammed, bir mezarın yanından geçerken yanındakilerine ‘Selam size ey müminler yurdunun sakinleri’ şeklinde selam verilmesini buyurmuştur. (Müslim, Cenaiz, 102)

Bundan dolayı mezarlığa gidildiğinde: “Ey müminler ve Müslümanlar diyarının ahalisi, sizlere selam olsun. İnşallah biz de sizlere katılacağız. Allah’tan bize ve size af yet dilerim.” şeklinde selam verilmelidir.

1629059063-6.jpg

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler