Normalleşme Sonrasında Artan Vakalardan Dolayı Şehirlerarası Yasak Gelebilir!

Normalleşme Sonrasında Artan Vakalardan Dolayı Şehirlerarası Yasak Gelebilir!

Türkiye’de 1 Mart itibariyle normalleşme adımları ancak ilk veriler istenilen tam tersi şekilde oldu, birçok ilde vaka sayıları yeniden yükseldi, günlük vaka sayısı da 11 binin altına inmiyor.

Vaka sayılarının Türkiye genelinde yeniden yükselişe geçmesinin ardından uzmanlar ilerleyen dönemlerde 3. dalga konusunda uyarıda bulunuyor. Kademeli normalleşme hareketi sonrasında birçok ilde kısıtlamalar kaldırılmıştı, ancak ilk veriler istendiği şekilde olmadığı, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde vaka sayıları yeniden artışa geçti. Vaka sayıları ile mücadele için il bazında kısıtlama kararları alınması bekleniyor. Buna göre hafta sonları yayınlanacak olan 14 günlük il bazında haritaya göre yeni kararlar alınabilecek.

1200x627-icisleri-bakanligindan-seyahat-yasagi-ile-ilgili-aciklama-ozel-aracla-sehirler-arasi-seyahat-yasagi-var-mi-1609242723004.jpg

Daha Sıkı Denetimler Geliyor

Yeni dönemde valiler kısıtlama kararlarını il bazında bölgesel olarak uygulayabilecek, risk haritasına göre sarı olan ilde koronavirüs açısından yoğunluk yarattığı tespit edilen noktalarda kısıtlamalar uygulanabilecek. Mahalle, cadde ve parklar için yeni kısıtlamalar uygulanabilecek. HES kodu şartı ile denetimlerin daha sıkı hale getirilebilecek.

Şehirlerarası Ulaşım Yasaklanabilir

Koronavirüs salgının ilk döneminde uygulanan ve ciddi kazanımlar elde edilmesini sağlayan şehirlerarası ulaşımın yeniden yasaklanması gündemde. Risk haritasına göre kırmızı olan bir ilden sarı olan bir ile geçiş için HES kodu sorgulaması, ilerleyen dönemlerde ise şehirlerarası ulaşımın tamamen yasaklanması uygulanabilir. Karadeniz Bölgesi’nde ilerleyen dönemlerde bir rahatlama bekleniyor, şu an için illerin çok büyük bir bölümü mavi kategoride yer alan Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise havaların ısınmasından dolayı vaka sayılarının yükselişe geçebileceği ifade ediliyor.

Fahrettin Koca 5 İle Dikkat Çekti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Samsun, Amasya, Kilis, Sinop ve Edirne’ye dikkat çekerek en çok vaka artışının bu illerde olduğunu dile getirdi.

Bulaştırma Oranı Katlandı

Son dönemde temaslıları tespit edebilmek için test sayılarının artırıldığını ancak daha da artırılması gerektiği belirtildi. Sağlık altyapısının 15-20 bin arasında hastayı kaldırabileceği, bu sayılarının aşılmasının büyük bir risk faktörünü doğuracağı belirtildi. Koronavirüs kısıtlamaları kaldırılmadan önce bir kişinin 3-4 kişiye virüs bulaştırdığı lakin yasakların kalkması ile bu sayının 7-8’e kadar yükseldiğine dikkat çekildi.kademeli-normallesmeyi-yanlis-anladik-bedeli-13976735-9523-o.jpg