Normalleşme Öncesinde Türkiye Tam Kapanmaya Mı Gidiyor? Bilim Kurulu Üyesi Cevapladı!

Normalleşme Öncesinde Türkiye Tam Kapanmaya Mı Gidiyor? Bilim Kurulu Üyesi Cevapladı!

1 Mart’tan itibaren Türkiye’de kademeli normalleşme başlayacak. Normalleşme öncesinde ‘tam kapanma’ söylemlerine Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan cevap verdi.

Türkiye’de 1 Mart’tan itibaren kademeli olarak normalleşme adımlarının atılması bekleniyor. Bazı illerde haftalık vaka ortalaması ve aşılama oranına göre kısıtlamalar gevşetilecek. Vaka sayısı yüksek olan illere ise ilave kısıtlama kararları alınacak. Nitekim geçtiğimiz hafta nüfusa oranla vaka sayısı en yüksek iller olan Trabzon ve Giresun’da yeni tedbir kararları alınmış, vaka sayıları en düşük illerden olan Bartın’da ise 1 Mart’tan itibaren kısıtlamaların büyük bir bölümünün kaldırılacağı açıklanmıştı.

60334b5955428409ec50ecd1.jpg

Tam Kapanma Son Çare

1 Mart’ta normalleşme adımları atılmadan önce tam kapanma konusunda uyarılar geldi. 15 gün tam kapanma önerilerine Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan yanıt verdi ve tam kapanmanın son çare olduğunu belirtti.

Halkla Temas Etmeyin

Prof. Dr. Deniz Çalışkan, geçtiğimiz yılın mart ayından beri devam eden pandemide Türkiye’de hiçbir zaman tam kapanmanın uygulanmadığına dikkat çekti. Yeterli önlemlerin alınmasıyla tam kapanmaya gerek olmadığını ifade etti.

Çalışkan, yalnızca yurt dışı seyahatleri dönüşünde değil iller arası seyahatlerde de en az 10 gün süreyle kimseyle temas edilmemesi gerektiğini böylece bireyin hem kendisini hem de yakınlarını virüsten koruyabileceğini ifade etti. Bulaşmanın aile bireyleri içerisinde olmayacağının düşünülmesinden dolayı risk giderek artıyor, insanlar hala birbirlerini sarılıp öpüyor, aile içinde önlemlere dikkat edilirse daha katı önlemlerin önüne geçilebilir.

bilim-kurulu-uyesi-normallesme-oncesi-15-gun-tam-13946148-1949-m.jpg

Bölge Tabanlı Geçiş Sınırlaması Daha Uygun

Prof. Dr. Çalışkan, geçtiğimiz yılın nisan ayında pandeminin ilk dönemlerinde olduğu gibi şehirler arası seyahate bir sınırlandırma getirilebileceğini, ancak bunun anlamlı olabilmesi için bölgesel düzeyde sınırlamaların gerektiğini ifade etti. Vaka sayılarının önlenmesi için bölgesel olarak kısıtlamaların il bazından kısıtlamalardan daha iyi olabileceğini, il bazında kısıtlamalarda farklı şehirlerde işi ve okulu olan vatandaşların mağdur olabileceğini vurguladı.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.