Negatif Koronavirüs Test Sonucu Satan Çete Polis Operasyonuyla Çökertildi!

Negatif Koronavirüs Test Sonucu Satan Çete Polis Operasyonuyla Çökertildi!

İstanbul’da polis negatif koronavirüs test sonucu satan çeteye yönelik operasyon gerçekleştirdi, operasyonda 12 şüpheli yakalandı.

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, sahte koronavirüs negatif test sonucu belgesi üreterek bunu para karşılığında satan bir şebekeye operasyon düzenledi. Polis ekipleri sahte koronavirüs belgesi düzenleyen şebekeyi adım adım izledi, şebekenin yurt dışı bağlantılı olduğuna, farklı ülkelerde aranan şüphelilerin de şebekenin içinde olduğuna ulaştı.

3c64e52f-b3bd-4602-a881-ebd5d09d3ec1.jpg

Gürcistan Uyruklu Sosyal Medya Fenomeni

Sahte koronavirüs test sonucu hazırlayarak bunu para karşılığında satan şebekenin başındaki kişinin dünya çağında milyonlarca takipçisi olan Gürcistan uyruklu N.M. olduğu tespit edildi. Şebekenin sahte belgelerini ‘doktor’ rolündeki Suriye vatandaşı M.T. düzenlendiği öğrenildi.

Çok Sayıda Adrese Baskın Yapıldı

İstanbul Mali Suçlarla Şube Müdürlüğü, teknik ve fiziki takibin ardında şebekeye operasyon düzenleme kararı aldı. Polis ekipleri geçtiğimiz gün 8 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonlarda çok sayıda test kiti, cep telefonu, dijital materyal, yabancı şahıslara ait pasaport fotokopileri ile binlerce sahte koronavirüs raporu ele geçirildi.

Ekipler aralarında Gürcistan ve Suriye uyruklu kişilerin de olduğu 12 şüpheliyi yakalayarak göz altına aldı. Şüpheliler sorgulanmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

5c91833a-8535-4929-9f92-a8a7d1c824e3.jpg

Sokakta Muayane

Şüphelilerin sorgusu devam ediyor. Şebekenin ilginç yöntemleri de ortaya çıkıyor, Suriye uyruklu M.T. ‘doktor’ rolüyle koronavirüs testi almak için gelen ‘müşterilerini’ turizm acentalarında veya sokak ortasında muayene ediyordu. M.T. müşterilerinden aldığı süprüntü örneğini hiçbir sağlık kuruluşuna göndermeden direkt olarak çöpe atıyordu. Şebekenin sahte koronavirüs belgelerinin hızlı bir şekilde alınabilmesi için de bir web sitesi kurduğu tespit edildi.

istanbul-da-negatif-koronavirus-test-sonucu-satan-13957932-5803-m.jpg

Sağlık Bakanlığı’nı Taklit Etmişler

Şüphelilerin müşterilerine sağladığı sahte koronavirüs belgelerinde Sağlık Bakanlığı’nın amblem ve başlıklarını taklit ettikleri görüldü. 150 ila 300 dolar arasında bir bedelle satılan sahte belgelerin tıpkı Sağlık Bakanlığı’nın belgeleri gibi imza, kaşe olduğu, doktor isimlerinin yer aldığı belirtildi.

Milyonlarca Liralık Vurgun

Düzenlenen sahte koronavirüs raporlarından 150 ila 300 dolar arasında bir kar elde ediliyordu. Sahte belgelerin müşterilere haberleşme uygulamaları üzerinden gönderildiği de öğrenildi. Şebekenin bu yöntemle milyonlarca liralık vurgun yaptığı, binlerce kişiye yurt dışına gidebilmesi ve seyahat edebilmesi için sahte koronavirüs raporu düzenlendiği tespit edildi.

258fb0e4-d896-41d8-87ba-5162e3f39ea4.jpg

3 Şüpheli Tutuklandı

Şebeke üyelerinin emniyette sorgusu tamamlandıktan sonra 12 şüpheliden 9’u adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Şebeke lideri N.M. ile doktor rolündeki M.T. ile birlikte 3 şüpheli daha cezaevine gönderildi.