Nasır Nedir? Nasırdan Hızlıca Kurtulmak İçin Kesin Çözümler

Gün içinde çok fazla ayakta duran, yürüyen veya topuklu sert ayakkabılardan vazgeçmeyenlerde nasır olduğu görülür.

Gün içinde çok fazla ayakta duran, yürüyen veya topuklu sert ayakkabılardan vazgeçmeyenlerde nasır olduğu görülür. En yaygın görülen ayak nasırı dışında avuç içi nasırlara da rastlanılır. Peki, Nasır nedir? Neden nasır olur? Kurtulmak için ne yapılması lazım? Tüm merak edilenler bu haberimizde. İşte detaylar…

Nasır, basınç ve tekrarlanan sürtünmelerden kaynaklanan, sarı tonlu cilt lekeleridir. Cilt dokusunu korumaya çalışan vücut, doğal savunma mekanizmasını devreye sokar. Cilt sertleşir ve esnekliğini yitirir. Nasırdan hızlıca kurtulmak için kesin çözümler arasında en bilineni nasır bantlarıdır. Ancak bu haberimizde nasırları yok eden alternatif yöntemleri de bulabilirsiniz.

Nasır Nedir?

Nasır nedir sorusuna en yalın tanım; daha çok ayakların kemikli dokusunda görülen bir cilt hastalığıdır, denebilir. Basınç ve sürtünmeye maruz kalan el ve ayaklarda nasır oluşur. Ağrılı nasırlar büyüdüklerinde sertleştiğinden günlük hayatı olumsuz etkiler. Ayakları çok terleyen, ayak bakımını erteleyen, ayakkabı içinde çok fazla zaman geçiren ve ayakta çok duran insanlarda ayak tabanı nasırı görülme oranı yüksektir. Bunun dışında çıplak ayakla dolaşmak, ayağa uygun olmayan ayakkabı seçimleri, ayakkabının vurması, ellerin sürekli bir ağırlığa direnmesi gibi nedenler de nasıra yol açar.

Nasır kökü derinleştikçe sertleşir ve ağrır. Bu nedenle başlangıç aşamasında müdahale edilmelidir. Deride sertleşme ve kalınlaşma, cilt renginde değişme, cilt etrafında iltihaplanma, ayak veya eli kullanmada zorlanma gibi belirtileri vardır.

Kaç Tür Nasır Var?

Tohum Nasır: Ayak topuğunun arka ve yan taraflarında görülen ölü deridir. Basınca uğradığında ağrı yapar. Nasır kökü çıkarılarak tedavi edilir.

Sert Nasır: Ayağın kemikli dokusunda oluşur. Kök kısmı yoğun ve serttir. Ayak tabanı, parmak tepeleri ve parmak aralarında görülür.

Yumuşak Nasır: Özellikle ayak parmakları arası boşluklarında görülür. Akıntı ve ağrı yapar. Hassasiyet yaratır ve akıntıya neden olur. Özellikle topuklu ayakkabı giyenlerde görülür.

Nasır Tedavisi İçin Evde Neler Yapılabilir?

Nasır kökü derinliği, nasırın derecesi ve boyutu gibi nedenler tedavi sürecini etkiler. Kanama, yoğun akıntı ve iltihaplanma gibi durumlarda tıbbi yardım alınmalıdır. Bunun dışında kalan nasırlar, ev ortamında tedavi edilebilir. Siz okurlarımıza nasır tedavisi için evde neler yapılabilir sorusuna birkaç alternatif çözüm derledik. Buyursunlar…

Aspirin

Aspirin nasırları yumuşatır. Altı veya yedi adet aspirin ezilir ve 1 çay kaşığı limon suyu eklenir. İyice karıştırılan aspirin, krem formuna geldiğinde bölgeye sürülür. Sonrasında bölge bir havluya sarılarak, poşet geçirilir. 15 dakika sonra açılır ve ponza taşı ile nasırlar kazınır. Bu yöntemi diyabet hastaları ile alerjisi olanlar uygulamamalıdır.

Mısır nişastası

Nasır tedavisi için mısır nişastası ayak parmak aralarına serpilir. Bölge kuru kalacağından derinin çatlaması önerilir. Nem ve ter nasır oluşumunu destekleyip, mantar oluşmasına neden olur. Bu tedavi yöntemi tüm bunlara karşın tedbir amaçlı kullanılır.

Listerin

Listerin cilt hasarları ve yaraları tedavisinde kullanılır. Nasır problemi olanlar için de tavsiye edilir. Birkaç malzeme ile nasır sorununu çözebilir.

Malzemeler:

 • Yarım çay bardağı listerin
 • Yarım çay bardağı sirke
 • 1 su bardağı su

Nasıl kullanılır?

Tüm malzemeler homojen olana kadar karıştırılır. Ardından genişçe bir kaba alınarak, ayaklar 20 dakika boyunca bekletilir. Haftada 1 veya 2 kez uygulanması önerilir.

Soda

Ayak tabanı nasırı veya elde oluşan nasırlar için soda ile yapılan karışım nasırları yumuşatır. Cildi yeniler ve kuruluğu giderir.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı kabartma tozu
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Yarım çay bardağı soda

Nasıl Kullanılır?

Verilen miktarda zeytinyağı ve limon suyu karıştırılır. Sonrasında diğer malzemeler eklenerek, tekrar karıştırılır. Karışıma pamuk daldırarak, nasırlı alanlara nazikçe sürülür. Nasırlar yok olana kadar her gün 1 kez yapılması önerilir.

Pomza taşı ve epsom tuzu

Nasır tedavisi yöntemleri arasında ayak kokusunu gideren en etkili çözüm bu ikilidir.

Malzemeler:

 • 4 çorba kaşığı epsom tuzu
 • Pomza taşı
 • 5 bardak su
 • Küvet ve büyük leğen

Nasıl kullanılır?

Küvet veya leğenin içine 5 bardak su dökülür. Epsom tuzu ilave edilip, eritilir. Ayaklar 30 -40 dakika arasında bu suyun içinde bekletilir. Süre tamamlandıktan sonra pomza taşı ile nasırlı alanlar ovulur. Son adım olarak durulanıp, kurulanır. Nemlendirme işlemi atlanılmaz.

Papatya çayı

Papatya çayı nasırlı bölgelerin pH değerini değiştirir. Terleme sorununu giderir ve ayakları rahatlatır. Bunun için yeterli miktarda suyun içine seyreltilmiş papatya çayı atılır ve ayaklar 30 dakika boyunca bekletilir. Sürenin sonunda ayaklarda lekelenmeler olabilir. Bu nedenle sabunla yıkayıp, durulamak gerekir.

Karbonat

Nasır tedavilerinde öncelikli işlem bölgenin yumuşamasını sağlamaktır. Bunu yaparken de ölü hücrelerin temizlenmesi beklenir. Karbonatlı ılık su bunun için en iyi çözüm olur. Hem alkalidir hem de pH değeri 9 civarındadır. Bu nedenle cilt bariyerini kolaylıkla aşabilir. 3 yemek kaşığı karbonata ılık su eklenerek, macun kıvamına getirilir. Nasırlı bölgelere bastırmadan sürülür. Sonrasında iyice durulanır.

Sirke

Sirke asidik olduğun sert deriyi çabuk çözer. Bir top pamuk sirkeye batırılır ve nasırın üzerine bağlanır. 24 saat sonra kuruyan bölge ponza taşı ile ovalanır. Son adım olarak durulanır. Haftada 2 kez uygulanmasında sakınca olmaz.

Ananas kabuğu

Nasır deriye iyice yerleşmiş ve kök vermiş ise ananas kabuğu etkili bir tedavi biçimi olur. Ananas kabuğu nasırlı alanı önce yumuşatır sonra deriden ayırır. İçinde güçlü enzimler vardır. Bir bezin içine ananas kabuğu koyulup, nasırlı alana sarılır. Bu işlem her gece uyumadan önce yapılır. Ananas suyu da kullanılabilir.

Muz

Muzun kabuğu nasırları yumuşatmak ve ölü hücreleri atmak için peeling olarak kullanılır. Muz kabuğu ile nasırlı yerler ovalanır. Tekrar bir muz kabuğu ile bölge sarılır ve çorap giyilir. Nasır çözülene kadar her gün yapılmasında sakınca olmaz.